Πήρε το ντέρμπι ο Αμβρακικός, 2-1 τον Εθνικό Φιλιππιάδας (φώτο)

2

Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 16:00 στο γήπεδο Βόνιτσας ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής της Ά ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2020-21, ανάμεσα στον γηπεδούχο Αμβρακικό Βόνιτσας και τον φιλοξενούμενο Εθνικό Φιλιππιάδας, με τους γηπεδούχους να παίρνει το ντέρμπι με τελικό σκορ 2-1, κάνοντας το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι ο Αμβρακικός προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς όταν στο 4’ μετά από απευθείας φάουλ του Φέτση και λάθος του τερματοφύλακα του Εθνικού, ο Σταύρου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 12’ ο Χότζας με σουτ έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Βαρέλη να διώχνει με τα πόδια.  Ο Εθνικός απάντησε με σουτ του Χρηστογιάννη στην κίνηση στο 30’ με τον Τρανουλίδη να λέει ΟΧΙ, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Αμβρακικός βρήκε και πάλι δίχτυα στο 60’ όταν μετά από σέντρα του Χότζα, ο Ιασωνίδης με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το γκολ και το βρήκαν στο 80’ με ωραίο σουτ του Νίκου έξω από τη μεγάλη περιοχή για το 2-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Διαιτητής: ΜΠΑΙΛΗΣ Ν.

Βοηθοί: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Π. – ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ Π.

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ (ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ-ΧΑΤΖΑΡΑΣ): ΤΡΑΝΟΥΛΙΔΗΣ Ν., ΣΠΑΝΟΣ(55’ ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ), ΦΕΤΣΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ-ΣΑΡΤΖΗΣ, ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΜΠΑΤΣΟΣ, ΧΟΤΖΑΣ(76’ ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ), ΧΑΪΔΑΚΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ, ΟΡΦΑΝΟΣ(86’ ΠΑΤΣΗΣ), ΣΤΑΥΡΟΥ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ): ΒΑΡΕΛΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ(62’ KORRESHI), ΣΑΡΑΝΤΑΡΗΣ(26’ ΠΑΠΠΑΣ), ΜΠΕΖΕΒΕΓΚΗΣ, ΚΑΛΙΑΚΑΤΣΟΣ(62’ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ), ΓΟΥΛΑΣ, ΝΙΚΟΥ, ΧΡΗΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΟΛΙΟΣ, CJAPI(52’ ΝΑΣΤΟΣ), ΜΙΧΑΛΗΣ(26’ ΛΑΙΝΑΣ).