Μετά από ένα ματς ντέρμπι για γερά νεύρα για την 14η αγωνιστική της Γ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών η Παραμυθιά κατάφερε να σπάσει την αντίσταση της μαχητικής  Α.Ε Καναλακίου και να πάρει μια μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 68-65.

Και οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, με την ομάδα του Μπάθα να κάνει ένα ιδανικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-9 και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη 16 πόντους (40-24). Η ομάδα του Βαβέτση δε τα παράτησε, έκανε ένα ιδανικό come back, με το ματς να κρίνεται στις δυο τελευταίες επιθέσεις.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Σωτηρίου με 16 πόντους, ενώ για το Καναλάκι πρώτος σκόρερ και του αγώνα ο Κακιούζης με 23 πόντους και 5 τρίποντα, με τον Πάνου να τον ακολουθεί με 17 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (15η) στις 29/1 η Α.Ε Καναλακίου υποδέχεται στον Αμπελώνα.

Διαιτητές: Θώμος-Πλιάκος

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-24, 52-50, 68-65

Παραμυθιά (Μπάθας): ΧΑΪΔΟΣ 12, ΜΑΣΤΟΡΑΣ 3, ΜΑΛΛΙΟΣ 11, ΚΡΙΚΩΝΗΣ 10,  ΣΩΤΗΡΙΟΥ 16(1), ΚΑΤΣΙΒΕΛΟΣ 8(1), ΚΡΙΠΣΙ 7, ΤΣΙΡΩΝΗΣ.

Α.Ε Καναλακίου (Βαβέτσης): ΖΕΚΙΡΕ 5(1), ΚΑΣΚΑΝΗΣ 8(1), ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ 2,  ΧΡΗΣΤΟΥ 10, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 23(5), ΠΑΝΟΥ 17(2).