Διεξήχθη σήμερα Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 15:30 στο γήπεδο Μοναστηρακίου ο αγώνας της Β΄ φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2019-2020 ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Θύελλα 2015 και τον φιλοξενούμενο ΑΟΝ Τηλυκράτη 2014, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το εισιτήριο για την φάση των 8 με τελικό σκορ 1-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου και μόλις στο 6΄ο Τηλυκράτης βρέθηκε στην άσπρη βούλα και με εκτελεστή τον Φράγκο νίκησε τον τερματοφύλακα της Θύελλας διαμορφώνοντας το 0-1. Στο 9΄η Θύελλα έχασε κλασική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια με εκτέλεση φάουλ του Καβαλλάρη αλλά με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι βρίσκοντας το κάθετο δοκάρι κοντά στο γάμα της εστίας του Τηλυκράτη. Από εκεί και πέρα και κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η Θύελλα είχε το πάνω χέρι προσπαθώντας να κάνει το 1-1 όπου και το πέτυχε στο 24΄με τον Καβαλλάρη. Η Θύελλα είχε την κατοχή και έκλεψε την παράσταση έως το τέλος του ημιχρόνου αλλά με το σκορ να παραμένει στο 1-1.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 47΄ο Τσιούνης προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Τηλυκράτη χωρίς όμως αποτέλεσμα ενώ μόλις στο 48΄ο Celaj για τον Τηλυκράτη ανταποδίδει την απειλή αλλά με το σκορ να μένει και εδώ στο 1-1. Στο 56΄ πάλι ο Τσούνης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά με τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη Παναγιωτίδη να κρατάει την εστία του ανέπαφη. Το ματς από εκεί και πέρα πήρε άλλη τροπή με την ομάδα της Λευκάδας να υπερτερεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 60΄ο Celaj με καλό σουτ προσπαθεί να νικήσει το Στασινό αλλά με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 66΄ πάλι ο Τηλυκράτης βρέθηκε μπροστά από την εστία του ΠΑΣ Θύελλα και με σουτ του Καταγή Γ. η μπάλα κατέληξε στο πρόσωπο του Στασινού. Μετά από την ασφυκτική πίεση του Τηλυκράτη τελικά η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα από σουτ του Θώδη στο 74΄με την μπάλα να χτυπάει το οριζόντιο δοκάρι και μέσα διαμορφώνοντας το 1-2. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και στο 91΄ο Κολοβός προσπάθησε να βρει δίχτυα αλλά με την μπάλα να καταλήγει έξω ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα την είχαν οι γηπεδούχοι στο 92΄με τον Μπαρλαγιάννη να πιάνει ένα καλό σουτ αλλά με το τερματοφύλακα του Τηλυκράτη Παναγιωτίδη να διώχνει σε κόρνερ κρατώντας το 1-2,  όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη αλλά και το εισιτήριο για την φάση των 8 του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΖΙΩΓΑΣ Α.

ΒΟΗΘΟΙ: ΝΤΟΜΑΡΗΣ Α. – ΠΑΤΣΗΣ Ι.

ΠΑΣ ΘΥΕΛΛΑ 2015 (ΣΤΑΣΙΝΟΣ): ΣΤΑΣΙΝΟΣ, ΤΖΑΜΑΛΗΣ, ΒΑΣΙΛΑΡΗΣ, ΚΟΚΩΝΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ (ΓΟΥΡΟΥΝΑΣ 59΄), ΖΟΤΑΙ, ΤΣΙΟΥΝΗΣ, ΜΑΚΡΗΣ (ΚΟΥΤΡΟΥΛΟΣ 82΄), ΚΟΣΥΦΑΡΙΝΗΣ (ΚΑΡΑΛΗΣ 79΄), ΚΑΒΑΛΛΑΡΗΣ, ΜΠΑΡΛΑΓΙΑΝΝΗΣ.

ΑΟΝ ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ 2014 (ΜΑΓΚΑΦΙΝΗΣ): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΝΤΟΒΑΣ, ΘΩΔΗΣ, ΜΠΙΝΙΑΡΟΣ (ΖΗΣΗΣ 46΄), HUSINEC, ΜΑΣΤΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ, CELAJ, ΜΠΑΛΗ (ΜΠΕΛΕΒΩΝΗΣ 53΄), ΤΣΟΦΛΙΟΣ, ΦΡΑΓΚΟΣ (ΤΟΣΚΑ 66΄), ΑΛ ΟΜΠΙΣΑΤ (ΚΟΛΟΒΟΣ 46΄).