Η ομάδα του Θρίαμβου Λούρου επικράτησε σήμερα Σάββατο 12 Οκτωβρίου και ώρα 16:00 στο γήπεδο Λούρου του ΠΑΣ Σφακιωτών με 3-1 στο πλαίσιο της 4ς αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, είχαν την κατοχή και τις φάσεις και πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σφράγισαν τη νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της αγωνιστικής.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Βλάση Ναστούλη προηγήθηκε μόλις στο 8’ με γκολ του Μήτσου, δείχνοντας νωρίς τις προθέσεις της. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μακρινό σουτ του Καρέλη με τον Μπακόλα να διώχνει νευρικά σε κόρνερ. Στο 21’ ο Γεωργίου σούταρε με την μπάλα να βρίσκει σε χέρι αντιπάλου και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα υπέρ των γηπεδούχων. Ο Γεωργίου ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπανικολάου για το 2-0. Στο 30’ και στο 32’ ο Θρίαμβος είχε ακόμα δυο καλές στιγμές με σουτ των Κολιού και Πάνου, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 44’ ο Λούρος κέρδισε ένα ακόμη πέναλτι σε ανατροπή του Πάνου στην μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάκκας που βρήκε και αυτός με τη σειρά του δίχτυα για το 3-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές τα πρώτα λεπτά και στο 56’ ο Κρητικός εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των γηπεδούχων πήρε τη μπάλα και κέρδισε τον Μπακόλα για το 3-1. Στο 63’ ένα καλό μακρινό σουτ του Μονόλιθου που εξουδετέρωσε ο Μπακόλας, ενώ οι Σφακιώτες είχαν μια ακόμη καλή φάση όταν από σέντρα του Μονόλιθου ο Ιασωνίδης έπιασε την κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ που τους θα τους έβαζε στο ματς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 3-1.

Διαιτητής: ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΑΛ.

Βοηθοί: ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η. – ΠΑΤΣΗΣ Ι.

Θρίαμβος Λούρου (Ναστούλης): ΜΠΑΚΟΛΑΣ, ΠΑΝΟΥ, ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ (82΄ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ), ΔΗΜΑΣ, ΠΡΕΝΤΖΑΣ, ΤΣΙΡΟΣ (51΄ ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ), ΚΟΥΣΗΣ, ΖΑΚΚΑΣ, ΜΗΤΣΟΣ (78΄ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ (74΄ ΜΑΝΤΟΥΣΗΣ), ΚΟΛΙΟΣ

ΠΑΣ Σφακιώτες (Βλασσόπουλος): ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΛΑΖΑΡΗΣ Ε., ΜΑΚΡΥΜΑΝΩΛΗΣ (46΄ ΜΠΕΪΝΑΣ), ΝΑΝΟΣ-ΒΕΡΥΚΙΟΣ, ΣΑΝΤΑΣ (53΄ ΣΚΕΜΠΗΣ), ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΦΟΥΝΤΑΣ (58΄ ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ), ΠΑΠΠΑΣ, ΛΑΖΑΡΗΣ Α. (46΄ ΧΑΓΙΑΝΝΗΣ), ΚΑΡΕΛΗΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ.