Οι «κυανόλευκοι» υποδέχτηκαν στο κλειστό της Λιμνοπούλας τους Ίκαρους Τρικάλων, που δεν μπόρεσαν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και το τελικό 81-55 κρίνεται δίκαιο και είναι και ενδεικτικό της καλής εικόνας που παρουσίασε η ομάδα του κ. Κωστόπουλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα… δόντια του στους αντιπάλους και με εντυπωσιακή άμυνα πήρε προβάδισμα 16 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (23-7). Οι Ίκαροι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας, με συνέπεια να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ στο ημίχρονο στους 9 πόντους.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε και πάλι δυνατά, με τους Τρικαλινούς να μην μπορούν να ακολουθήσουν αυτήν τη φορά. Έτσι το σκορ ξέφυγε αρκετά και έκλεισε τελικά στο +26.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-7, 37-28, 58-43, 81-55

ΠAΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 12, Πανάρας 15(3), Τσίρμπας 3(1), Πρέντζας 8(2), Καραγκιολίδης 8, Μάντζιος Π. 1, Μάντζιος Δ. 11, Πάτρας 18(1), Πανταζής 5(1), Γιωτάκης, Πιστιόλης.

Ικαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 4, Μπαρμπαρούσης , Κολότσιος Α. 2, Βλάχος 13 (3), Κολότσιος Β. 6, Αργύρης 9, Χατζής 7, Ντούρβας, Τζιοβάρας 1, Φούντας 12, Στάνκοβιτς 1.

Πηγή: super-fm.gr