Πέρασε από τον Χολαργό ο Προμηθέας

Την τρίτη σερί νίκη του και τέταρτη συνολικά στην Betshop Basket League πέτυχε ο Προμηθέας στο Χολαργό επί της τοπικής ομάδας (69-57). Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε με την καλή άμυνα της να μειώσει την παραγωγικότητα των «νεοφώτιστων» και να τους οδηγήσει σε πολλά άστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (2/22 τρίποντα) και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ρίον Μπράουν (19 πόντοι με 3/6 τρίποντα), Ολεξάντρ Λίποβι (15 πόντοι με 3/5 τρίποντα) να ελέγξει την αναμέτρηση και να φτάσει στην επικράτηση.

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίποβι και δύο καλάθια του Τερέλ Παρκς, ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 19-13, 9’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας διεύρυνε το προβάδισμα της με σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 27χρονου Ουκρανού περιφερειακού και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (27-17) στο 14’.

Δύο διαδοχικά καλάθια των Μπράουν, Τόνι Μέϊερ έφεραν τον Προμηθέα στο +13 (31-18), με 3’ και 24’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χολαργός αντέδρασε και απάντησε με επιμέρους σκορ 11-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς και μείωσε σε 33-29, 56’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η ομάδα της Πάτρας, ωστόσο, με επιμέρους 8-3 στο τελευταίο λεπτό πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (41-32). Ένα τρίποντο για τον Προμηθέα πέτυχε ο Νίκος Γκίκας και ένα από Μπράουν, λίγο κάτω από το κέντρο, με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με 54-46, η ομάδα της Πάτρας διατήρησε τον έλεγχο με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να πετυχαίνει 7 πόντους στην περίοδο, ενώ ξέφυγε με 11 (45-34) στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά και με 10 (54-44) στο 28’.

Ο Προμηθέας άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με δύο σερί τρίποντα των Μπράουν, Λίποβι, ξέφυγε με 60-46, πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά της περιόδου και έφτασε χωρίς να απειληθεί στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ