Ο ΠΑΟΚ επιβλητικός στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 42-25, πέτυχε επί του Λαυρίου Megabolt σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, την πρώτη νίκη του (83-65) στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν. Το ρεκόρ του «Δικέφαλου του Βορρά» είναι 1-2, ενώ η ομάδας της Λαυρεωτικής σε δύο αναμετρήσεις δεν έχει πετύχει νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την άμυνα του και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (23/46, 50%) και τρίποντα (6/14, 42%) να παίρνει εύκολα τους δύο βαθμούς.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε καλύτερα το ματς και με δύο τρίποντα του Ντέβιν Ντέϊβις τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (24-18). Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με δύο βολές του Ντέιβις και την διαφορά να ανεβαίνει στους (26-18). Με την άμυνα του να δυσκολεύει την οργάνωση το παιχνιδιού και τις επιλογές του «Δικέφαλου του Βορρά», οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο έως το 15’ (36-30).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα του και με σερί 11-0 με τους Μάλκολμ Γκρίφιν, Μπο Μπιτς να πετυχαίνουν από τρεις πόντους, προσπέρασε με 41-36, 1’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Δύο τρίποντα του Έλστον Τέρνερ έδωσαν την δυνατότητα στον «Δικέφαλο του Βορρά» να ξεφύγει με 8 (57-49) στο 28’. Ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό και με τρία τρίποντα από τους Νώντα Παπαντωνίου, Γιώργο Τσαλμπούρη και Μπιτς ανέβασε την διαφορά στους 17 (77-60) και «αγκάλιασε» τη νίκη 4’ και 40’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Μπιτς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ άγγιξε το νταμπλ νταμπλ. Ο Άλφα Ντιαλό με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ προσπάθησε περισσότερο για το Λαύριο Megabolt.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-40,59-53, 83-65.