Η Παναχαϊκή αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Δόξα Δράμας.

Για την 22η αγωνιστική της Football League, η Παναχαϊκή αναδείχτηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Δόξα Δράμας.

Μπροστά σε χιλιάδες φιλάθλους τους, οι «κοκκινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας που τους έφερε στους 39 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον δεύτερο της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Σπανού, προηγήθηκαν νωρίς στο 9′ με τον Δούμτσιο ο οποίος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Παναχαϊκής και σκόραρε για το 0-1.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 15′ ο ίδιος παίκτης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον Σούλη να βγαίνει γρήγορα εκτός εστίας και τον αντίπαλο επιθετικό να τιμωρείται για επικίνδυνο παίξιμο με κόκκινη κάρτα, καθώς έκανε προβολή στον πορτιέρο της Παναχαϊκής.

Η Παναχαϊκή κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Συγκεκριμένα, στο 36′ ο Αργυρόπουλος ανατράπηκε εντός περιοχής και δύο λεπτά μετά ο Ελευθεριάδης το εκτέλεσε. Αρχικά απέκρουσε ο Μένκα και στην επαναφορά σκόραρε ο επιθετικός της πατρινής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 60′, όταν ο Μπαϊκαρά από τα δεξιά σέντραρε, η μπάλα βρήκε στον Λεμονή και παρά την προσπάθεια του Τσελεπίδη να απομακρύνει την μπάλα, αυτή είχε περάσει την γραμμή, σύμφωνα με την υπόδειξη διαιτητή και βοηθού.

Τελικά, η Παναχαϊκή κατάφερε στο 91′ να φέρει το ματς στα ίσια με τον Ελευθεριάδη που από κοντά στην κίνηση εκτέλεσε υπέροχα τον Μένκα έπειτα από σέντρα του Πολίμου.

Συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης (46 ‘ Πέτριτς), Πολίμος, Αργυρόπουλος, Μαυριάς (51΄Κόβατσεκ), Φουρλάνος, Ελυθεριαδης, Κολ (62΄ Μωραιτης), Μπαστακός, Λουμπαρδεας Τσελεπιδης.

Δόξα Δράμας (Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος (68΄ Ηλιάδης), Σιώπης, Ρουγκάλας Καψάλής, Ανδρεου, Μακρής, Λεμονής, Γκονσάλβες (89΄Αυγενικού), Μπαικαρα, Δούμτσιος.