Φώτο: Ζιώγα Αλεξάνδρα/ Gosports.gr

Τον Σπάρτακο Ιωαννίνων υποδέχτηκε σήμερα Κυριακή 31/10 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο “Αγίας Τριάδας’’ η Α.Ε Καναλακίου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Η ομάδα του Καναλακίου, μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής στα Τρίκαλα κόντρα στον Α.Ε Τρικάλων, γνώρισε ακόμη μια ήττα σήμερα αν και πάλεψε για τρία δεκάλεπτα.

Ο Σπάρτακος μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και το τελείωσε με προβάδισμα δέκα πόντων (12-22). Το Καναλάκι μείωσε σε 17-22 με τρίποντο του Χρήστου αλλά τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για το 24-35 του ημιχρόνου. Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στο Καναλάκι που κάλυψε τη διαφορά και έβγαζε ενέργεια και αυτοπεποίθηση στο παρκέ. Με έμμεσο τρίποντο του Πάνου μείωσαν σε 40-47, ενώ με εύστοχο σουτ του Χρήστου στην εκπνοή έριξαν τη διαφορά στους 4 (43-47).

Το τελευταίο δεκάλεπτο με τίποτα δεν προμήνυε τη συνέχεια. Ο Χρήστου πάλι με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 46-47, αλλά εκεί άρχισε ο επιθετικός οίστρος του Σπάρτακου από τα 6,75. Με 7 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Κολότσιο να πυροβολεί αλλάζοντας τη ροή του ματς, οι γηπεδούχοι βγήκαν εκτός ρυθμού, υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με τον Σπάρτακο να χτίζει διαφορά και να φτάνει στο τελικό 53-83.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 24-35, 43-47, 53-83

Διαιτητές: Λογοθέτης- Θεοδοσόπουλος

Αχέρων Καναλακίου (Τζομάκας): ΣΟΥΜΠΑΣΑΙ, ΜΑΤΣΑΓΓΑΣ 10(2), ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΑΣΚΑΝΗΣ 3(1), ΜΑΚΡΗΣ 3(1), ΧΡΗΣΤΟΥ 10(2), ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ 11, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 7,  ΔΑΣΚΑΛΟΣ 3, ΠΑΝΟΥ 6.

Σπάρτακος Ιωαννίνων (Ρήγγας- Κάικας): ΤΣΕΠΕΛΗΣ 7(1), ΝΤΑΛΒΟΥΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΛΟΤΣΙΟΣ 14(2), ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ 13, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ 7, ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ 17(1), ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 2,  ΚΥΡΚΟΣ, ΠΡΕΜΕΤΗΣ 3(1),  ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ 11(3), ΔΗΜΟΣ 1, ΘΩΔΗΣ 8.