Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο Χολαργός έκανε την ανατροπή και έφυγε με τη νίκη από το «Βενετόκλειο». Οι νεοφώτιστοι επιβλήθηκαν στην παράταση του Κολοσσού H Hotels με 81-75 στην παράταση για τη 15η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Με αυτή του νίκη ο Χολαργός συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα, σε αντίθεση με την ομάδα της Ρόδου που παραμένει στην τελευταία θέση με δύο νίκες αλλά και παιχνίδι λιγότερο.

Ο Κολοσσός H Hotels -που είχε τον πάγκο του τον Στάθη Νεραντζάκη- τελείωσε με το εξαιρετικό 42% (12/28) έξω από τα 6,75 μέτρα είχε όμως 14/39 δίποντα και 11/15 βολές. Από την άλλη ο Χολαργός παρότι είχε 6 παραπάνω λάθη (14 έναντι 20) και πέντε λιγότερες ασίστ (18 έναντι 13) μάζεψε 17 περισσότερα ριμπάουντ (30-47) ενώ σούταρε 26/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 14/14 βολές.

Με τον Τζέιβον Πίνκστον να αρχίζει εντυπωσιακά το παιχνίδι σημειώνοντας 13 πόντους σε λιγότερο από επτά αγωνιστικά λεπτά, ο Κολοσσός H Hotels άνοιξε από την αρχή το σκορ και στο 6:30 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (21-10). Ο Χολαργός μείωσε σε 21-15 αλλά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα σερί 8-0 σε περίπου δύο λεπτά που τους έφερε μπροστά στο σκορ με +14 (29-15).

Ο Πίνκστον συνέχισε να σκοράρει με τον Κολοσσό H Hotels να φτάνει στο 12′ στο +15 με τον Αμερικανό να κάνει το σκορ 34-19. Ο Κάρτερ έφτασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +17, κάνοντας στο 15′ το σκορ 38-21 ενώ ο Κολοσσός διατήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα ως και το τέλος του πρώτου μέρους, όταν ο Μαυροειδής έκανε το 47-33.

Με τα τρίποντα Τσούπκοβιτς οι φυηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους (53-38 στο 24′), ωστόσο ένα σερί 6-0 του Χολαργού κατέβασε μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (53-44 στο 25′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τους Μαυροειδή και Αγγελάκο, όμως ο Χολαργός τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 σε 50” με το οποίο μείωσε σε 61-55.

Με τον Αγκμπελέσε να σημειώνει πέντε σερί πόντους, ο Χολαργός επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι καθώς μείωσε στο 34′ σε 64-62. Ο Κολοσσός αντέδρασε αλλά και πάλι με τον Αγκμπελέσε ο Χολαργός έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 69-69 στο 37′. Ο Πίνκστον με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 74-71 ενώ στα 12” ο Κάρτερ με 1/2 βολές έκανε το 75-73. Στα 4,1” για το τέλος ο Τάλτον με 2/2 ισοφάρισε σε 75-75 με την τελευταία κατοχή να πηγαίνει στον Κολοσσό H Hotels. Μετά από την πρώτη επαναφορά ο Αγκμπελέσε σταμάτησε με πλοκ τον Πίνκστον ενώ στη δεύτερη με 1,6” για το τέλος, το σουτ του Μπράουνινγκ δε βρήκε στόχο με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει εντός παιδιάς! Όμως ο Χολαργός ευστοχώντας σε έξι ελεύθερες βολές έφτασε στη νίκη που τον διατηρεί στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75, 75-81

Πηγή: ΕΣΑΚΕ