Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο ντέρμπι των «Δικέφαλων» στο «Παλατάκι» επί της ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο ντέρμπι των «Δικέφαλων» στο «Παλατάκι» επί της ΑΕΚ (88-79) με ηγέτη τον Ουίλιαμ Χάτσερ, που σκόραρε 27 πόντους με 6/11 τρίποντα ενώ μοίρασε και 4 ασίστ, και εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (21/33). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 21 πόντων (67-46) στο 27’ και με τη νίκη τους «έπιασαν» στην βαθμολογία την Ένωση, η οποία, πάντως, κράτησε την διαφορά των 20 πόντων με τους οποίους είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ στο ματς του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Η ΑΕΚ έκανε πέντε λιγότερα λάθη από τον ΠΑΟΚ (13-8), αλλά είχε 15 χαμένες βολές (23/38). Από την Ένωση προσπάθησε περισσότερο ο Γιόνας Ματσιούλις, που πέτυχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος παρότι δεν σημείωσε πόντο, μοίρασε 10 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα και με σερί 10-0 σε διάστημα τρεισίμιση λεπτών με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Χάτσερ, ξέφυγαν με 21-6, με 1’ και 38’’ να απομένουν για την πρώτη περίοδο. Με καλάθι του Ντάριους Γκάρετ και νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 17 (26-9) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου.

Το δίδυμο Χάτσερ, Γκάρετ συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι της Ένωσης, και η διαφορά για τον «Δικέφαλο του Βορρά» έφτασε τους 18 (34-16) στο 14’. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 10-0 με έξι πόντους του Τζόρνταν Θίοντορ και τέσσερις του Βινς Χάντερ, μείωσε στους 8 (34-26), 4’ και 13’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Σταύρο Σχίζα και με πέντε πόντους του 30χρονου γκαρντ ξέφυγε και πάλι, με 15 (44-29) στο 19’. Με δύο τρίποντα των Χάτσερ, Μιλένκο Τέπιτς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17 (54-37) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τρία σερί καλάθια του αύξησε την απόσταση από την Ένωση στους 20 πόντους (64-44) στο 26’ και με 3’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Χάτσερ με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στους 21 (67-46), που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα.

Η ΑΕΚ με δύο τρίποντα του Ματσιούλις στα τελευταία ενάμιση λεπτά της τρίτης περιόδου κατέβασε την διαφορά στους 13 (71-58). Με δύο καλάθια των Ντελρόι Τζέϊμς, Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου η Ένωση μείωσε την διαφορά, για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο, σε μονοψήφιο νούμερο (71-62).

Ο ΠΑΟΚ, όμως, απάντησε με τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και κάρφωμα του Χρυσικόπουλου (76-62 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου) και χωρίς να απειληθεί έως την λήξη, έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ