Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κράτησε σε αγωνία τον φίλαθλο κόσμο που το παρακολούθησε μέχρι το τέλος, ο Ηρόδοτος πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Football League.

Ο Ηρόδοτος κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς μόλις στο 5΄με διπλή προσπάθεια του Γιαλούση, ο Εργοτέλης όμως στάθηκε άτυχος δύο φορές καθώς είχε δύο δοκάρια στο 19΄σε φάουλ του Κοζορώνη και στο 94΄στην τελευταία φάση του αγώνα σε σουτ του Έφορντ.

Και οι γηπεδούχοι όμως είχαν και άλλες 2-3 πολύ καλές στιγμές για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και να καθαρίσουν νωρίτερα το ματς. Ο Ηρόδοτος έφτασε τους 12 πόντους μετά από αυτή τη μεγάλη νίκη, ενώ ο Εργοτέλης γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη μένοντας στους 14 πόντους.

Οι συνθέσεις

Ηρόδοτος: Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Μασάδο, Αργκιλέσι, Κασαπάκης (83΄Φουκαράκης), Μάκο (65΄Κανδηλάκης), Φραγκουλάκης, Κωνσταντινίδης (76′ Σμυρλής)

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Mπρούς, Τσέλιος (84΄Σταθόπουλος), Μπουτσάκης (72΄Λαμπάκης), Κουάτενγκ (63΄Καπνίδης), Ιατρούδης, Έφορντ

Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα

3΄ Σουτ από τον Γιακούμπου η μπάλα θα φύγει άουτ.

5΄Γκολ για τον Ηρόδοτο. Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, υπήρξε μια σύγχυση στην άμυνα του Εργοτέλη με τον Γιαλούση, από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

15′ Εκτέλεση φάουλ από τον Φραγκουλάκη κεφαλιά από τον Δαμιανάκη η μπάλα ψηλά άουτ.

19′ Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, λίγα μέτρα έξω απ’ την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κασμερίδη.

25′ Ωραία προσπάθεια απ’ τον Μασάδο, το σουτ του οποίου δεν ήταν καλό και κατέληξε στα χέρια του Καλογεράκη.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Έπειτα από κόρνερ του Κοζορώνη η μπάλα πέρασε απ’ τον Κασμερίδη όπου δεν μπόρεσε να διώξει και χτύπησε στην πλάτη του Ιατρούδη με τον Έφορντ να αιφνιδιάζεται χάνοντας την επαφή με τη μπάλα.

40΄Κιτρινη κάρτα στον Μπρούς.

45΄Κίτρινη κάρτα στον Γιαλούση.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Αλικαρνασσό χωρίς κάποια αλλαγή από τους δύο προπονητές.

47΄Κίτρινη στον Κασαπάκη.

48΄Κίτρινη στον Μάκο.

51′ Ο Ιατρούδης γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, όμως ο Έφορντ ο οποίος είχε πέσει στο έδαφος δεν μπόρεσε να πιάσει ένα γεμάτο σουτ.

53′ Μεγάλη ευκαιράι για τον Ηρόδοτο με τον Μασάδο να πασάρει στον Κωσταντινίδη, με τον τελευταίο να πλασάρει απ’ το σημείο του πέναλτι αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε.

57΄Κιτρινη κάρτα στον Μασάδο.

60′ Ακυρωθέν γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μπάτζιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο διαιτητής Πολυχρόνης σταμάτησε τη φάση ως οφσάιντ.

63′ Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Κουτένγκ να περνάει εκτός, δίνοντας την θέση του στον Καπνίδη.

65′ Αλλαγή και για τον Ηρόδοτο, με τον Κανδηλάκη να περνάει στο ματς, αντί του Μάκο

70′ Ο Μασάδο έκανε ακόμη μια ατομική προσπάθεια, δοκίμασε και το σουτ όμως ο Καλογεράκης ήταν σε ετοιμότητα.

72′ Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Λαμπάκη να παίρνει τη θέση του Μπουτσάκη

76′ Αποχωρεί ο Κωσταντινίδης και δίνει τη θέση του στον Σμυρλή

79′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τη σέντρα του Φραγκουλάκη να καταλήγει στο κεφάλι του Σμυρλή όμως ο Καλογεράκης ήταν και πάλι εκεί. Στην αντεπίθεση ο Ιατρούδης έκανε ένα καλό σουτ όμως ο Κασμερίδης μπλόκαρε.

81′ Καλό σουτ του Μπρούς με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

83΄Τρίτη αλλαγή για τον Ηρόδοτο με τον Φουκαράκη να μπαίνει στη θέση του Κασαπάκη.

84΄Τρίτη αλλαγή και για τον Εργοτέλη με τον Σταθόπουλο να μπαίνει στη θέση του Τσέλιου.

90′ Φάουλ του Κοζορώνη αρκετά μέτρα έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα ψηλά.

94΄Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Γυριστό σουτ του Έφορντ μέσα από την περιοχή η μπάλα στο δοκάρι του Κασμερίδη με τον Εργοτέλη να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς.

95΄Λήξη του αγώνα με τον Ηρόδοτο να παίρνει μια πολύ μεγάλη νίκη με 1-0 με το γκολ του Γιαλούση στο 5΄.

Πηγή: prismanews.gr