Για την προτελευταία αγωνιστική της κανονική διάρκειας του πρωταθλήματος, η ομάδα του Άκτιου Απόλλωνα υποδέχτηκε χθες Σάββατο 7/3 στο ΔΑΚ Πρέβεζας, τον Ηρακλή Μοναστηρακίου Ναυπάκτου και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 67-56 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Α Ομίλου της Β ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών.

Η ομάδα του Άκτιου έχει πετύχει τη συμμετοχή της στη β’ φάση του πρωταθλήματος και τη διαδικασία των play off και με το χθεσινό θετικό αποτέλεσμα εξασφάλισε και το πλεονέκτημα έδρας.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-11 παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο ματς και να κάνουν το 16-13 με τρίποντο του Σκαμνέλου για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το ματς συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ έως το 28-25 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και τελείωσαν το ματς 67-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-25, 52-42, 67-56

Άκτιος Απόλλων(Δημολίτσας): ΠΑΠΑΔΙΩΤΗΣ, ΚΑΡΤΣΑΚΛΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΙΚΑΚΟΣ, ΚΙΤΣΙΟΣ, ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ, ΤΖΑΛΛΑΣ, ΣΚΑΜΝΕΛΟΣ, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ, ΠΑΝΤΑΖΗΣ, ΕΥΘΥΜΙΟΥ, ΜΑΝΟΣ, ΤΣΕΤΣΙΚΑΣ.

Ηρακλής Μοναστηρακίου(Κατσαρός- Κατσιλιέρης): ΧΑΣΑΝΑΙ, ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΚΑΣΟΛΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΖΗΣΙΜΟΣ, ΚΑΤΣΗΣ, ΣΚΑΛΙΩΤΗΣ.