Νικηφόρα εκκίνηση για τον ΠΑΣ Αχέρων στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου vs Σούλι Παραμυθιάς 2-0

Διεξήχθη σήμερα Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 16:30 στο Δημοτικό Στάδιο Καναλακίου ο αγώνας της 1ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας 2019-2020 ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου και το φιλοξενούμενο Σούλι Παραμυθιάς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με τελικό σκορ 2-0.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ μόλις στο 8΄με γκολ του Κυριάκη ενώ στο 27΄εκαναν το 2-0 με  γκολ του Φέτση. Στο 39΄ο Κυριάκης με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έξυσε το οριζόντιο δοκάρι του Διασσινού αλλά με το σκορ να μένει στο 2-0. Στο 40΄ο Αχέρων έψαξε να βρει και τρίτο γκολ με καλή εκτέλεση φάουλ του Φέτση και τον Γούλα να προσπαθεί να σκοράρει αλλά την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στο 44΄το Σούλι απείλησε την εστία του Αχέροντα αλλά η καλή άμυνα των γηπεδούχων  και η  άμεση επέμβαση του Κοντογουλίδη κράτησαν την εστία του Αχέρωντα ανέπαφη, με τις δυο ομάδες να οδεύουν στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αχέροντα να έχει το πάνω χέρι τόσο στο σκορ (2-0) αλλά και στο αγωνιστικό κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τους φιλοξενούμενους αφού στο 47΄ο Παπαδόπουλος δέχθηκε δυο κίτρινες και αποβλήθηκε από το ματς με κόκκινη για διαμαρτυρία, με το Σούλι να μένει με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν κάποιες καλές φάσεις μέχρι το 64΄ αλλά χωρίς την αλλαγή στο σκορ (2-0). Στο 65΄του Σούλι βρήκε δίχτυα αλλά με τους παίκτες να έχουν δει ότι ο βοηθός έδειξε οφσάιντ. Στο 70΄ οι γηπεδούχοι  είχαν την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα να διευρύνουν το σκορ όταν ο Ζδράβος μετά από ωραία πάσα έβγαλε τον Μπλέτσα μόνο με τον τερματοφύλακα του Σουλίου και ενώ πραγματοποίησε ωραίο πέρασμα της μπάλας αυτή δεν του έκανε το χατίρι και βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικητή τον ΠΑΣ Αχέρων με 2-0, με τους γηπεδούχους να κάνουν πρεμιέρα με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Διαιτητής: Αθανασίου Χαράλαμπος (Άρτας).

Βοηθοί: Μάνος Δημήτριος (Άρτας) – Νούσιας Οδυσσεύς (Άρτας).

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Ντούρος): Κοντογουλίδης, Ζδράβος-Ρίζος, Μελιγγιώτης, Φράγκος (Βραχνός 74΄), Πάνος, Γούλας, Κυριάκης (Μουζακίτης 71΄), Κόλλινς, Μπλέτσας, Φέτσης (Νικολάου 68΄), Βασιλειάδης (Λουκούμης 82΄).

Σούλι Παραμυθιάς (Τζιάρρας): Διασσινός, Κάγια (Μπέλλος 46΄), Μώκος, Διαμάντης, Βασιλάκης (Τσούνης 82΄), Μούτσιος (Καραμποϊκης 74΄), Παπαρούνας, Αναστασιάδης (Κωσταμενάς 69΄), Παπαδόπουλος, Ντόκος, Τάτσης.