Η ΑΕΚ νίκησε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» το Περιστέρι (66-62) στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League ύστερα από μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι!

Οι γηπεδούχοι σε ένα «κλειστό» ματς από την αρχή έως το τέλος ξέφυγαν με 55-48 στο 35, όμως, ο 35χρονος Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο περιφερειακός «μίλησε» τελευταίος.

Πέτυχε στα τελευταία 3’ και 30’’ της συνάντησης τέσσερα τρίποντα και οδήγησε την Ένωση στην τρίτη επικράτηση στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της στο Πρωτάθλημα. Αντίθετα οι «κυανοκίτρινοι» γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στην Basket League της φετινής σεζόν.

Οι δύο αντίπαλοι έριξαν μεγάλο «βάρος» στην αμυντική τακτική με συνέπεια ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερωθούν, να μην μπορούν να βρουν ρυθμό με εξαίρεση το ρεσιτάλ του Λοτζέσκι στο τέλος και το σκορ να περιοριστεί σημαντικά με βάση της δυνατότητες τους.

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με δύο τρίποντα των Νίκου Γκίκα, Λίνου Χρυσικόπουλου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (16-8), 1’ και 28’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες αρχικά τον Γιάννη Αθηναίου και στην συνέχεια τον Τεράν Πέτεγουεϊ, ανέκαμψαν στην δεύτερη περίοδο και προσπέρασαν με 27-26 στο 19’.

Η Ένωση, όμως, με δύο καλάθια των Λοτζέσκι, Κιθ Λάνγκφορντ στο τελευταίο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (30-27).

Με «αιχμή του δόρατος» τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, που πέτυχε 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 8 (47-39) στο 29’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέχρι το 35’, που προηγήθηκαν με 55-48.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, η ροή άλλαξε ξανά στην διάρκεια του ματς. Ο Λάνγκφορντ μείωσε στους 5 (55-50) και ακολούθησαν τρία τρίποντα του Λοτζέσκι και έαν ακόμη καλάθι του Λάνγκφορντ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 61-55 με 1’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, ύστερα από σερί 13-0. Το τέταρτο τρίποντο του Λοτζέσκι ήρθε 51’’ πριν το τέλος (64-60) και ενώ λίγο πριν το Περιστέρι είχε μειώσει στον πόντο (61-60).

Ο Νίκος Ζήσης με προσωπική ενέργεια «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης (66-62) με 15’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.