Νίκη και πρόκριση του Ωρωπού κόντρα στην Α.Ε Πρέβεζας

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου και ώρα 16:30 ο αγώνας της Α φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Π-Λ ανάμεσα σε ΠΑΣ Δόξα Ωρωπού και Α.Ε Πρέβεζας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο της επόμενης φάσης με τελικό σκορ 4-3.

Οι παίχτες της Ένωσης ξεκίνησαν το ματς έχοντας περισσότερη κατοχή στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο Μπαλαδήμας με μακρινό σουτ στο 17΄άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο αφού ο Γκολάκος στο 19’ με μακρινό σουτ έκανε το 2-0 και ο ίδιος παίχτης στην αντεπίθεση με σουτ διαμόρφωσε το 3-0. Στο 27΄ο Κροκίδας με αυτογκόλ έφερε το σκορ στο 3-1, με την Ένωση στο 33’ να απειλεί για το 3-2 και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, για το 3-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Άγγελου Μπέκα  μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς πιέζοντας σε όλο το μήκος του γηπέδου. Στο 53’ σουτ του Καραμπέτσου με τον Παπιγκιώτη να διώχνει σε κόρνερ.  Στο 66’ ο Δημουλιάς μείωσε σε 3-2 αλλά στο 70’ ο Λεκάνης μετά από σέντρα του Δασκάλου σκόραρε για το 4-2. Στο 77’  οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία να μειώσουν το σκορ με τον Παπιγκιώτη να λέει όχι, με τον Δημουλιά να κάνει το 4-3 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού, σκορ που στέλνει τον Ωρωπό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ Π. ΝΙΚΟΥ Σ.

ΠΑΣ ΔΟΞΑ ΩΡΩΠΟΥ(Βασιλειάδης): ΠΑΠΙΓΚΙΩΤΗΣ, ΚΡΟΚΙΔΑΣ Χ., ΧΑΛΚΙΔΗΣ, ΚΡΟΚΙΔΑΣ Ι., ΤΣΑΛΟΚΩΣΤΑΣ Α., ΣΠΥΡΑΚΟΣ, ΓΚΟΛΑΚΟΥ, ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΛΕΚΑΝΗΣ, ΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ, ΚΟΝΙΑΡΗΣ(86’ ΜΑΡΗΣ).

Α.Ε ΠΡΕΒΕΖΑΣ(Μπέκας): ΒΑΡΔΗΣ, ΤΑΣΣΗΣ(46’ ΚΑΤΩΓΙΑΝΝΗΣ), ΝΤΕΝΤΗΣ Α., ΖΙΑΙ(46΄ ΓΕΡΟΝΙΚΟΛΟΣ), DEDI, ΚΩΣΤΗΣ, ΤΣΟΥΤΣΗΣ, ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ, ΣΚΑΡΠΟΣ(60’ ΤΣΟΥΜΕΛΕΚΑΣ), ΝΤΟΜΑΤΑΣ, ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ.