Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Νίκη και στην 23η στροφή για τη Νικόπολη και παραμένει στην κορυφή(Photo)

Τον Αίαντα Άρτας υποδέχτηκε σήμερα Σάββατο 13/4 στο ΔΑΚ Πρέβεζας η Νικόπολη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών, με τους ΄΄κιτρινόμαυρους’’ να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 61-36.

Η ομάδα του Σπύρου Πολίτη, των 15 συνεχόμενων νικών, βρίσκεται πολύ κοντά στην εξασφάλιση του πρωταθλήματος και θέλει νίκες στα ματς που απομένουν μέχρι το τέλος, έχοντας χάσει μόνο από Α.Ε Καναλακίου και Γ.Ε Αγρινίου. Ο Αίας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, παρόλο που προέρχονταν από 3 ισάριθμες ήττες, διεκδικώντας το διπλό, αλλά δε τα κατάφερε με τη Νικόπολη να παίρνει ένα ακόμη ματς (19-2).

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται και να ανεβάζουν τη διαφορά με τρίποντο του Νίκα σε 9-. Ο Τζίμας όμως απάντησε από τα 6,75 για το 9-7 και ο Στάθης ισοφάρισε το ματς σε 11-11 2’ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Ο Ζαλοκώστας με λέι-απ διαμόρφωσε το 13-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Πολλά λάθη από τους ‘’κιτρινόμαυρους’’ στα πρώτα λεπτά που δε τους άφηναν να χτίσουν τη διαφορά αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν 5,5 λεπτά χωρίς καλάθι. Μικρό σκορ και για τις δυο ομάδες, αλλά ένα καλάθι του Τσιτσώνη και ένα εκπληκτικό buzzer bitter του Νίκα έστειλαν στα αποδυτήρια τους γηπεδούχους προηγούμενοι με +14,  για το επιμέρους  14-2 του δεκαλέπτου.

Χαμηλό σε σκορ το τρίτο δεκάλεπτο με τη Νικόπολη μόλις να σημειώνει 9 πόντους και οι φιλοξενούμενοι 12, για το 36-25.

Δυο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τσιτσώνη για την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (42-27), με τη διαφορά να φτάνει και τους  +25 (57-32), που έδωσε την ευκαιρία στον Πολίτη να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους μικρούς αθλητές για το τελικό 61-36.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 27-13, 36-25, 61-36

Σ.Κ ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Σπύρος Πολίτης): ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 2, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 6, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 13(3), ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 2, ΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ 7(1), ΚΑΣΚΑΝΗΣ, ΧΡΗΣΤΟΥ 7, ΝΙΚΑΣ 22(3), ΣΑΜΠΑΝΗΣ, ΓΚΙΟΚΑΣ 2, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ.

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ(Δήμος Ντάσιος): ΣΚΟΥΜΠΟΣ 10, ΒΑΡΔΗΣ, ΤΖΙΜΑΣ 5(1), ΦΩΤΗΣ2, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 8, ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ, ΖΗΚΟΣ 5(1), ΓΕΙΤΟΝΑΣ 4.