Νίκη του Εθνικού κόντρα στον Κεραυνό.

Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 15:00 στο Δημοτικό Στάδιο Θεσπρωτικού ο αγώνας της 22ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο Κεραυνό Θεσπρωτικού και τον φιλοξενούμενο Εθνικό Φιλιππιάδας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το τρίποντο της αγωνιστικής με τελικό σκορ 0-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και μόλις στο 3΄ο Μπότσαρης για τους γηπεδούχους έπιασε ένα καλό σουτ αλλά με τον Λάζαρο να κρατάει το 0-0. Στο 4΄οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Νίκου αλλά με τον Μήτσιο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 31΄ο Τζιάκος με μια ωραία εκτέλεση φάουλ με την μπάλα όμως να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Εθνικού, με τον Κεραυνό να απειλεί ξανά αλλά με την άμυνα του Εθνικού να διώχνει με ασφάλεια παραμένοντας το 0-0. Στο 41΄ο Εθνικός βρήκε  δίχτυα με τον Τσίρο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της Φιλιππιάδας σε 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια καλή φάση, με τον Κεραυνό μάλιστα στο 66’ να μένει με δέκα παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη και την αποβολή με κόκκινη του Παπαδήμα. Στο 77΄ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ του Εθνικού, όπου με εκτελεστή τον Λάκκα διαμόρφωσε το 0-2. Στο 89΄ο Τζιάκος με κεφαλιά προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Εθνικού αλλά με το σκορ να παραμένει στο 0-2 όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Διαιτητής: ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ

Βοηθοί: ΝΑΣΤΟΣ – ΝΤΟΥΣΚΟΣ

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ (ΛΑΪΝΑΣ): ΜΗΤΣΙΟΣ, ΜΑΛΕΣΚΟΣ, ΤΖΙΑΚΟΣ, ΝΤΑΦΙΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ, ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ, ΠΑΦΙΛΑΣ (ΣΙΟΥΜΑΛΑΣ 70΄), ΤΟΥΛΚΕΡΙΔΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ (ΚΟΥΣΗΣ 56΄).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ): ΛΑΖΑΡΟΣ, ΚΑΛΠΑΚΟΥΛΑΣ, ΣΑΡΑΝΤΑΡΗΣ, ΔΕΡΔΙΛΗΣ, ΣΙΩΡΟΣ, ΛΑΚΚΑΣ, ΤΣΙΡΟΣ (XHELILAJ 88΄), DANAJ, ΛΑΪΝΑΣ (ΞΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 75΄), ΝΙΚΟΥ, ΤΣΙΦΛΙΔΗΣ (CJAPI 65’).

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα.