Νίκη με 4-0  για τον Εθνικό Φιλιππιάδας σήμερα Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019 στο Δημοτικό Στάδιο Φιλιππιάδας με αντίπαλο την ΑΕΝ Σαμψούντας για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας 2019-20, αλλά με τους φιλοξενούμενους πέρα από την ήττα που δέχτηκαν να έχουν να αντιμετωπίσουν και έναν τραυματισμό και δυο κόκκινες από το σημερινό ματς,  που θα τους στοιχήσουν στους επόμενους αγώνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο Εθνικός μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ με σέντρα του Κολιού και τον Χρηστογιάννη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά και τις φάσεις να διευρύνουν το σκορ στο 7΄και στο 9΄ με τον Νάστο να σπάει και τις δυο φορές ωραία την μπάλα στην μικρή περιοχή της ΑΕΝ αλλά με τον Μπεζεβέγκη να μην μπορεί να βρει δίχτυα. Στο 10΄ο Εθνικός βρέθηκε με φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΝ με εκτελεστή τον Χρηστογιάννη και την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου παραμένοντας το 1-0. Στο 13΄και στο 23΄η ΑΕΝ ήταν αυτή που βρέθηκε με κερδισμένα φάουλ σε καλή θέση αλλά με την μπάλα και στις δυο φορές να την διώχνει ο τερματοφύλακας του Εθνικού κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 25΄ο Ντέτσικας έπιασε ένα καλό σουτ αλλά με την μπάλα να καταλήγει στα σώματα των αμυντικών του Εθνικού ενώ στο 27΄ο Εθνικός προσπάθησε με τρία διαφορετικά σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά και εκεί η μπάλα κατέληξε στα σώματα των παικτών της ΑΕΝ παραμένοντας το 1-0. Στο 34΄ένα καλό σουτ του Νάστου πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι της ΑΕΝ αλλά η λύση ήρθε στο 40΄με τον Δερβίλη όπου με κεφαλιά βρήκε τα δίχτυα της ΑΕΝ διαμορφώνοντας το 2-0 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο τερματοφύλακας της ΑΕΝ Κιόσγια μετά από επέμβαση χτύπησε στα δάχτυλα και όπως όλα έδειχναν δεν θα μπορούσε να συνεχίσει στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα τα ηνία κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΝ να αναλαμβάνει ο Μπαλάφας. Στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό με τον Εθνικό να υπερτερεί και στο 66΄ να κανει την πρώτη καλή ευκαιρία με σουτ αλλά με τον Μπαλάφα να διώχνει. Στο 70΄ο Μπεζεβέγκης διαμόρφωσε το 3-0 από απευθείας εκτέλεση φάουλ υπέρ των γηπεδούχων ενώ στο 76΄ο Νάστος έβαλε την τελική πινελιά στον πίνακα του σκορ στον σημερινό αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 4-0. Η ΑΕΝ στο δεύτερο ημίχρονο πέρα από τον τραυματισμό του Κιόσγια είχε και άλλες δυο κακές στιγμές, που θα τις στοιχίσουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος με τους Σπυρόπουλο και Μπαλακέρα στο 85΄και 87΄ να δέχονται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλονται από το ματς, αφήνοντας την ομάδα τους με 9 παίχτες στο τελευταίο σφύριγμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΚΑΤΣΑΜΠΙΡΗΣ

ΒΟΗΘΟΙ: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Π. – ΚΩΤΣΗΣ Θ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ (ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗΣ 77΄), KORRESHI (ΚΙΤΣΙΟΣ Χ. 78΄), ΔΕΡΒΙΛΗΣ, ΚΟΛΙΟΣ, ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΑΣΤΟΣ (ΡΑΜΑΪ 78΄), ΧΡΗΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΙΤΣΙΟΣ, ΛΑΪΝΑΣ (ΠΑΝΟΥ 71΄), ΜΠΕΖΕΒΕΓΚΗΣ.

ΑΕΝ ΣΑΜΨΟΥΝΤΑΣ (ΓΕΩΡΓΑΤΣΕΛΗΣ): ΚΙΟΣΓΙΑ (ΜΠΑΛΑΦΑΣ 46΄), ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΙΑΣΚΟΣ (ΜΟΥΤΣΑ 78΄), ΟΡΦΑΝΟΣ, ΚΟΝΑΚΗΣ, ΜΙΝΟΣ, ΧΗΤΟΣ (ΠΙΝΤΕΡΙ 56΄), ΝΤΕΤΣΙΚΑΣ, ΖΗΣΗΣ, ΜΠΑΛΑΚΕΡΑΣ