Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Οι δύο βολές του Παπανικολάου σφράγισαν στη νίκη της Ελλάδας επί της Τουρκίας

Οι δύο βολές του Κώστα Παπανικολάου και το άστοχο σουτ του Σέιν Λάρκιν σφράγισαν στη νίκη της Ελλάδας επί της Τουρκίας στα Άνω Λιόσια, γράφοντας το τελικό 72-71 στο δρόμο για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. Η συνέχεια θα γραφτεί στην Κωνσταντινούπολη, στις 28 Φεβρουαρίου, με τους Τούρκους να είναι οι οικοδεσπότες.

Τα τρίποντα πλήγωσαν αρκετά την ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο του αγώνα και στις αρχές της δεύτερης. Οι φιλοξενούμενοι με 4/8 οδήγησαν τη διαοφρά στο +10 (13-23, 11’) με την Ελλάδα να αναζητά χημεία και λύσεις. Ο Γιώργος Πρίντεζης οδήγησε στο 22-24 (12’30’’) και ο Παπαγιάννης στο 26-26 (15’30’’). Τα τρίποντα του Κώστα Σλούκα ήταν αυτά που «ξεκόλλησαν» την Ελλάδα. Μαζί με το έμμεσο τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου διαμόρφωσαν το 40-32 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα.

Η Ελλάδα βγήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ για να φτάσει με τους Αγραβάνη και Παπανικολάου σε πρώτο πλάνο στο +15 (52-37, 24’). Η Τουρκία έκανε τη δική της αντεπίθεση, βρήκε ξανά και τρίποντο και έφερε τον αγώνα και πάλι στα ίσια (56-56, 28’) με τον Μελίχ Μαχμούτογλου. Λαρεντζάκης και Πρίντεζης έγραψαν το 60-56 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. O Moυράτος ήταν αυτός που οδήγησε και πάλι στο +10 (66-56, 31’43’’), αλλά το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη. Η Τουρκία προσπέρασε με από τη γραμμή (66-67, 36’25”). Ο Παπαγιάννης έγραψε το 68-67 (37′) με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ξανά (68-69 στο 37’40”, 68-71 στο 38′). Ο Παπαγιάννης ήταν και πάλι εκεί (70-71, 38’30”). Ο Παπανικολάου κέρδισε το φαόυλ με 3” στο ρολόι για να γράψει το 72-71, ο Λάρκιν αστόχησε και η Ελλάδα πήρε τη νίκη που ήθελε.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Αουνκρότζερς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-46, 72-71