Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Την ήττα με 79-76 γνώρισε το Περιστέρι

Την ήττα με 79-76 γνώρισε το Περιστέρι στην έδρα του, από τη γαλλική Στρασμπούρ, για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 1-3 και πλέον δυσκόλεψε ιδιαίτερα η υπόθεση πρόκριση, καθώς το Περιστέρι θα χρειαστεί δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια του (με Ρίτας εντός και Ρίγα εκτός) κα ενδεχομένως να χρειαστεί συγκεκριμένες διαφορές.

Το περιστέρι κατάφερε να καλύψει διαφορά 20 πόντων (έχανε με 35-55), να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι παραπάνω, ειδικά μετά από το τρίποντο του Τζέφερσον στα 12” για το φινάλε.

Παρότι δε άρχισε καλά το παιχνίδι, το Περιστέρι, τρέχοντας σερί 10-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι στο παρκέ και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-33.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με την Στρασμπούρ να πηγαίνει το προβάδισμά της στο +20 (35-55)! Το Περιστέρι αφυπνίστηκε σε εκείνο το σημείο και με τον Γκρέι να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Σαλούστρο στην άμυνα, ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 58-64 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με με το Περιστέρι να μειώνει σε 68-69 αλλά να μένει για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως πόντο! Παρόλα αυτά ισοφάρισε σε 76-76 με τρίποντο του Γκρέι, όμως ο Τζέφερσον έκανε το 76-79 στα 12” για το τέλος. Ο Χάροου αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Κόλσον είχε 0/2 βολές. Στην τελευταία του κατοχή το Περιστέρι είχε 4 δέκατα, κατάφερε να βγάλει σουτ με τον Μπουρούση, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 2, Γκρέι 18 (3), Χάροου 13, Μάντζαρης 2, Βασιλόπουλος 12 (2), Κρόκετ 12 (2), Τζόουνς 13 (12 ριμπ.), ΜακΛιν, Πέτεγουεϊ 2, Σαλούστρος 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 7 (1), Κόλσον 20 (3), Λάνσντοουν 12 (1), Μέιγ 4, Γουέινραϊτ 18 (4), Καβαλιέρ 5, Ιζούντου 4, Τζέφερσον 9 (2).