Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήφαιστος Λήμνου – Περιστέρι 77-73

Η 10η νίκη του Ηφαίστου στην Betshop Basket League είναι γεγονός. Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε στο κλειστό «Ν. Σαμαράς» με 77-73 του Περιστερίου Βίκος Cola και έκανε ένα ακόμα αποφασιστικά βήμα για τα πλέι οφ.

Οι νησιώτες βρίσκονται πλέον με τέσσερις περισσότερες νίκες από την ένατη θέση και τον Άρη οκτώ αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Από την άλλη το Περιστέρι συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά τετράδας ισοβαθμώντας με τον Προμηθέα και τον ΠΑΟΚ στις 12 νίκες.

Το Περιστέρι σούταρε καλύτερα σε σχέση με τον Ήφαιστο καθώς είχε 28/60 σουτ ενώ οι γηπεδούχοι 26/66, μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (37-43), είχε παραπάνω ασίστ (14-18) ενώ πήρε και 19 περισσότερους πόντους (24-43) από τους παίκτες του πάγκου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν πέντε λιγότερα λάθη (10-15) και είχαν διπλάσια κλεψίματα (6-3).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα και στο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 12-8 με τρίποντο του Γκρέι. Ωστόσο ο Ήφαιστος με ένα μικρό σερί 6-0 σε λιγότερο από ένα λεπτό προσπέρασε με 14-12. Το Περιστέρι Βίκος Cola ωστόσο με τους Σκορδίλη και Μπεντίλ πήρε και πάλι το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 21-18.

Η άμυνα του Ηφαίστου κράτησε το Περιστέρι μόλις στους δύο πόντους σε έξι αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα στο 16′ οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν με 28-13 με καλάθι του Μπρέιζελτον. Ο Βασιλόπουλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 30-28 όμως στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-3 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 37-31.

Οι Γουίγκινς και Φρεϊμάνις με δύο γρήγορα τρίποντα έστειλαν στο 21′ τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (13-33) για τους γηπεδούχους. Όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα 6-0 μειώνοντας γρήγορα σε 43-39. Ο Ήφαιστος όμως έτρεξε ένα δικό του σερί 10-0 με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο 26′ με 53-39. Διατήρησε μάλιστα αυτή τη διψήφια διαφορά ως και το φινάλε της τρίτης περιόδου (58-47).

Ο Μούρτος έκανε το 61-47 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου όμως το Περιστέρι με ένα σερί 9-0 μείωσε στο 33′ σε 61-56, ενώ ένα λεπτό ο Μουρ έφερε το παιχνίδι στον πόντο κάνοντας το σκορ 63-61. Ο Σκορδίλης μείωσε σε 64-63 αλλά ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 72-63 στο 36′. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Κάλαχαν με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 76-73 όμως ακλούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες με τον Χαριτόπουλο να διαμορφώνει με μία εύστοχη ελεύθερη βολή το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73