Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκες για Ολυμπιακό και ΑΕΚ στην Basket League.

Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» για 39 λεπτά με ήττα στο Χολαργό, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, όμως ως από «μηχανής Θεός» ο Στρέλνιεκς «έσωσε την παρτίδα» στέλνοντάς την στην παράταση με πέντε συνεχείς πόντους. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των «ερυθρολεύκων», που απέτρεψε την έκπληξη της χρονιάς. Η πειραϊκή ομάδα επικράτησε με 73-68 και σημείωσε τη 13η εφετινή νίκη της στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό της στην έβδομη ήττα του.

Πιάνοντας καταπληκική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξέφυγε από τον «εναγκαλισμό» του Περιστερίου στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, οικοδόμησε διαφορά ασφαλείας και τελικά έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη με 96-70, στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Πηγή:  iefimerida.gr