Μεγάλη συμμετοχή και καινούργιο αγώνισμα στους 9ους Ιόνιους Αγώνες Στίβου

Το Σάββατο 25/5/2019 διεξήχθησαν στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας οι 9οι Ιόνιοι Αγώνες Στίβου, μια διοργάνωση που πραγματοποιεί ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας με το Δήμο Λευκάδας, την Π.Ι.Ν. – Π.Ε. Λευκάδας και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου.

Οργανωτικά όλα κύλησαν άψογα, παρ’ όλη τη δυσκολία εξεύρεσης ικανού αριθμού κριτών λόγω των εκλογων της επόμενης μέρας, όμως οι εθελοντές μας βοήθησαν να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα.

Αγωνιστικά είχαμε 422 συμμετοχές από 28 σωματεία (αριθμός ρεκόρ) των Επτανήσων και της Ηπειρωτικής Ελλάδας, οι αθλητές των οποίων πέτυχαν καλές επιδόσεις αλλά και όρια πρόκρισης σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Μεταξύ αυτών και δύο μεγάλες αθλήτριες του ελληνικού στίβου, η Παναγιώτα Δόση του ΑΟ Κέρκυρας 2015 (ύψος) και η Σπυριδούλα Καρύδη του Κερκυραϊκού ΓΣ (μήκος).

Σε δύο αγωνίσματα έλαβαν μέρος 150 περίπου παιδιά από της ακαδημίες Λευκάδας και Πρέβεζας. Επίσης διεξήχθη και σφαιροβολία Special Olympics, όπου συμμετείχαν οι αθλητές Special Olympics του ΚΔΑΠ ΜΕΑ του Δήμου Λευκάδας .
Η καινοτομία των αγώνων φέτος ήταν το άλμα επί κοντώ, που με την αγορά και τοποθέτηση του στρώματος στο Δημοτικό Στάδιο, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε το θεαματικό αυτό αγώνισμα από αγόρια και κορίτσια σε μικρές και μεγάλες κατηγορίες.

Ευχόμαστε να αποτελέσει το έναυσμα της δημιουργίας, από το σύλλογό μας, μιας συμπαγούς και δυνατής ομάδας επικοντιστών.

Όσον αφορά το Γυμναστικό Σύλλογο Λευκάδας, οι αθλητές και αθλήτριές μας τα πήγαν πολύ καλά, κατέκτησαν 11 μετάλλια, επιβεβαίωσαν όρια πρόκρισης, αφού οι περισσότεροι τα έχουν πιάσει από τα Διασυλλογικά που προηγήθηκαν και γενικά άφησαν πολλές υποσχέσεις, ειδικά τα παιδιά των μικρότερων ηλικιών που ακολουθούν.

Η χρονιά που ακολουθεί θα είναι μια κομβική χρονιά για τους Ιόνιους Αγώνες, όχι μόνο γιατί θα είναι επετειακή (10 χρόνια) αλλά και επειδή έχουμε ήδη αρχίσει να επεξεργαζόμαστε μια νέα δομή που θα δώσει νέο χαρακτήρα και ενδιαφέρον στους όμορφους αυτούς αγώνες.

Κλείνοντας θέλουμε να ευχαριστήσουμε:
– Το Δήμο Λευκάδας για την πολύχρονη, συνεχή βοήθειά του στη διοργάνωση των αγώνων, αλλά και την μεθοδική προσπάθεια αναβάθμισης του Σταδίου (στρώμματα, 2ο σκάμμα, χλοοτάπητας, κ.λπ.)
– Την Π.Ι.Ν.-Π.Ε. Λευκάδας για τη συνδιοργάνωση
– Την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου και το Σύνδεσμο Κριτών Κλασσικού Αθλητισμού Ηπείρου που προσπάθησαν πολύ για να ξεπεραστούν οι φετινές δυσκολίες
– Το Δήμο Πρέβεζας για τον, επί σειρά ετών, δανεισμό των εμποδίων του σταδίου του
– Τους εθελοντές μας, η αρωγή των οποίων φέτος ήταν ιδιαιτέρως καταλυτική
– Τους παράγοντες, προπονητές και εκατοντάδες των αθλητών και αθλητριών που μας τιμούν ανελλιπώς κάθε χρόνο με την παρουσία τους, αλλά και τους φίλους του κλασικού αθλητισμού που βρίσκονται στην εξέδρα και παρακολουθούν.
– Και βέβαια τους χορηγούς μας, πολλοί εκ των οποίων μας βοηθούν από την πρώτη χρονιά τέλεσης των αγώνων:

1. Εταιρία εμφιαλώσεως «ΒΙΚΟΣ ΑΕ»
2. ΚΔΑΠ morfosi
3. Oikos décor – Βασίλης Κατωπόδης
4. Ναυτίλος – Εξοπλισμός σκαφών
5. Σαλάμι Ντελημάρη
6. KTIRIODOMI Constructions EE
7. The KARMA café-bar-club
8. Φαρμακείο Αλ. Κολυβάς
9. ΚΑΒΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΒΒΑΔΑΣ
10. Παν. ΜΑΡΙΝΟΣ – Γενικό Εμπόριο
11. KINISSIS – Τουριστικό Γραφείο
12. ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ – Bakery
13. Ελιν – Πετρογκάζ Ι. Μαλακάσης – Χ. Καββαδά

Ακολουθεί ο πίνακας των μεταλλίων και τα αποτελέσματα
Α/Α ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ
1 ΑΓΣΙ 6 7 5 18
2 ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ. 5 5 2 12
3 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 5 1 5 11
4 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 4 3 3 10
5 ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 3 1 3 7
6 Α.Ο ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝ 2 3 2 7
7 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 1 5 1 7
8 Α.Σ.ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΕΥ ΖΗΝ» 2 1 3 6
9 ΠΑΤΡΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ 1 2 2 5
10 Γ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018 2 1 1 4
11 Σ.Κ.Α.Ι 1 2 1 4
12 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 1 1 2 4
13 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 4 4
14 ΑΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 2 1 3
15 Α.Ο ΠΕΛΟΨ 1 2 3
16 ΣΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ 2 2
17 ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 1 1 2
18 Α.Ο.ΚΕΡΚΥΡΑ 2015 1 1 2
18 ΟΦΟΑ Ο ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 1 1 2
20 Α.Σ. «Ηρακλής» Φιλιατών 2 2
21 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 1 1
21 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 1 1
21 Γ.Σ. ΑΡΚΑΔΙΑΣ 1 1
24 ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80 1 1
24 ΓΣ ΑΙΟΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ 1 1
24 Α.Ο. ΚΑΛΛΙΣΤΟΣ 1 1
27 ΓΕ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ 1 1
27 ΠΡΟΟΔΟΣ ΑΡΤΑΣ 1 1

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9οι ΙΟΝΙΟΙ
ΛΕΥΚΑΔΑ 25/5/2019

50 Μ ΜΙΝΙ ΠΠΒ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤ. ΓΕΝΝ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΙΔ.
ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2008 Γ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018 6.90
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΧΑΡΗΣ 2008 ΑΓΣΙ 7.53
ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΙΩΑΝΝΗΣ 2008 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 7.62
ΓΟΓΟΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2009 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 7.71
ΣΙΩΖΟΣ ΙΑΣΩΝΑΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 8.01
ΦΑΡΜΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 8.02
ΓΚΟΓΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2008 Γ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018 8.08
ΖΑΒΕΡΔΙΝΟΣ ΝΙΚΟΣ 2009 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 8.10
ΛΑΖΑΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2009 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 8.22
ΜΠΑΚΙΑΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 2009 Α.Ο. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 8.40
ΤΟΤΗ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2008 ΑΓΣΙ 8.48
ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2008 ΑΓΣΙ 8.60
ΝΑΣΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2008 ΑΓΣΙ 8.66
ΒΑΓΕΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2009 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 8.84
ΚΟΣΜΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 8.95
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 2008 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 8.96
ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 2008 ΑΓΣΙ 9.07
ΑΡΜΑΤΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 2008 Α.Σ.ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΕΥ ΖΗΝ» 9.12
ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΗΣ 2009 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 9.24
ΧΡΥΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2009 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 9.69
ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 10.97
ΑΜΠΙΝΤΟ ΘΩΜΑΣ 2009 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 11.54

600μ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤ. ΓΕΝΝ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΙΔ.
ΜΕΣΣΗΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2008 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 1.57.26
ΧΑΣΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ 2008 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 1.58.01
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΝΙΚΟΣ 2009 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 2.01.34
ΣΙΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2009 ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80 2.05.31
ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ ΣΠΥΡΟΣ 2008 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 2.06.93
ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ ΣΠΥΡΟΣ 2008 Α.Σ.ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΕΥ ΖΗΝ» 2.09.33
ΤΖΑΝΕΤΑΚΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ 2009 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 2.09.60
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2008 ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80 2.10.99
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 2008 Α.Ο ΠΕΛΟΨ 2.10.99
ΚΟΜΙΝΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 2008 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 2.12.08
ΤΖΙΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2010 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 2.12.63
ΚΟΣΜΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 2.12.66
ΚΡΙΚΩΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 2.14.64
ΚΑΤΣΙΜΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2008 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 2.18.19
ΜΑΔΗΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ 2008 Α.Σ.ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΕΥ ΖΗΝ» 2,19.29
ΤΖΑΜΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2008 ΑΜΣ ΠΝΟΗ 2.22.43
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ 2009 Α.Ο ΠΕΛΟΨ 2.27.30
ΜΠΕΚΑΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ 2009 Α.Σ.ΠΡΕΒΕΖΑΣ «ΕΥ ΖΗΝ» 2.27.64

ΜΗΚΟΣ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΕΤ. ΓΕΝΝ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΙΔ.
ΦΩΤΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2009 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 4.20
ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΟΔΥΣΕΑΣ 2008 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 4.08
ΣΤΕΜΠΑΡΙ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ 2008 Γ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018 3.90
ΜΟΥΜΟΥΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2008 Γ.Σ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 2018 3.88
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΜΜΕΝΟΣ 2008 Σ.Κ.Α.Ι 3.80
ΖΑΒΙΤΣΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2008 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 3.75
ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2009 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 3.30
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2008 ΑΜΣ ΠΝΟΗ 3.30
ΧΡΥΣΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 2009 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 3.10
ΧΡΥΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2008 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 3.02
ΓΙΑΒΡΟΥΤΑΣ ΜΗΝΑΣ 2008 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 2.87
ΜΕΡΚΟΥΡΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2009 Γ.Σ.ΛΕΥΚΑΔΑΣ 2.77
ΠΙΣΤΙΟΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2009 ΑΜΣ ΠΝΟΗ 2.70
ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2009 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 2.35

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.