Μεγάλη νίκη της Πλαγιάς κόντρα στον Πανλευκάδιο

Σε ένα βαρύ και λασπώδη αγωνιστικό χώρο που η κίνηση των ποδοσφαιριστών γινόταν με μεγάλη δυσκολία, ο Α.Ο Πλαγιάς κατάφερε να πάρει σήμερα Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019 στο γήπεδο Πλαγιάς μια σημαντική νίκη απέναντι στον Πανλευκάδιο με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας.

Την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 4’ με τον Γαζή με τον Καταγή να λέει όχι στο στο τετ-α-τετ . Μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο ο Πανλευκάδιος προσπαθούσε να βρει το γκολ, αλλά η δύναμη και το πάθος που έδειχναν οι γηπεδούχοι δε τους άφηνε πολλά περιθώρια. Στο 29’ ήταν η σειρά του Μωραΐτη για την δική του μεγάλη ευκαιρία. Η  απάντηση ήρθε από τον Κούτσικο και τον Κοκόλη Χ αλλά ο Καταγής κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία του, για το 0-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πλαγιά πήρε και αλλά μέτρα στο γήπεδο και κέρδιζε όλες σχεδόν τις μονομαχίες. Στο 68’  το σκορ άνοιξε με ένα τέλεια εκτελεσμένο φάουλ του Μωραΐτη μερικά μετρά έξω από την μεγάλη περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό γάμα με τον ανήμπορο να αντιδράσει Βλάχου γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέβασαν στροφές αλλά όλες τους οι προσπάθειες σταματούσαν στον πολύ καλό σήμερα goalkeeper των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις ο Πανλευκάδιος έχασε μια κλασική ευκαιρία με τον Αργυρό από πλεονεκτική θέση να φέρει το ματς στα ίσα, με τον παίχτη να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν αφού και χωρίς προπονητή στο σημερινό ματς κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΠΑΤΣΗΣ Ι. – ΛΑΙΝΑΣ Χ.

Α.Ο ΠΛΑΓΙΑΣ: ΚΑΤΑΓΗΣ Π., ΚΟΚΟΛΗΣ, ΒΕΡΥΚΙΟΣ, ΚΑΤΑΓΗΣ Ε., ΚΑΠΟΤΗΣ, ΠΑΞΙΝΟΣ, ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ, ΜΠΟΥΡΔΑΡΑΣ(75΄ΚΑΤΑΓΗΣ Β.), ΣΤΑΜΟΥΛΑΚΗΣ, ΜΩΡΑΙΤΗΣ, ΦΡΑΓΚΟΛΙΟΣ.

ΠΑΝΛΕΥΚΑΔΙΟΣ(Κατηφόρης): ΒΛΑΧΟΣ, ΚΟΚΟΛΗΣ, ΚΟΛΑΓΚΙ, ΤΣΙΑΒΟΣ, ΚΟΥΜΠΗΣ, ΤΟΥΡΓΕΛΗΣ, ΚΟΚΟΛΗΣ, ΚΑΡΕΛΗΣ(81’ ΛΙΟΝΤΗΣ), ΓΑΖΗΣ(53’ ΑΡΓΥΡΟΣ),  ΟΡΦΑΝΟΣ, ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ.