Με μεγάλη νίκη ολοκλήρωσε την 6η στροφή της Κ-17 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων η Κ-17 της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, που επικράτησε σήμερα Τετάρτη 16/03 και ώρα 14:30 στο Δημοτικό Στάδιο Πρέβεζας «Αθανασία Τσουμελέκα» της ΕΠΣ Θεσπρωτίας, με τελικό σκορ 5-0.

Οι γηπεδούχοι, αν και με πολλές απουσίες, έκαναν στην δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο άνοιξαν γρήγορα το σκορ με τον Κολιό να παίρνει την ασίστ μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Λαμπρούση και να γράφει μόλις στο 8′ το 1-0. Στο 34′ η ΕΠΣ Π-Λ έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα με σουτ του Σάββα από κοντά. Ότι δεν πέτυχε ο Σάββας, το ολοκλήρωσε ο Χαλκιόπουλος στο 41′ για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο τέρμα στο 59′ με τον Χαλκιόπουλο, να διπλασιάζει τα τέρματά του για το 3-0. Στο 83′ ο Ζήσης κέρδισε πέναλτι με τον Μάρκου των φιλοξενουμένων να βλέπει την κόκκινη του διαιτητή Τσιώρη και να αποχωρεί από το ματς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαμπρούσης που κέρδισε τον Τσαγκαράκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0. Στο 87′ η ΕΠΣ Π-Λ ανέβασε τον δείκτη του σκορ με χατ-τρικ Χαλκιόπουλου για το τελικό 5-0.

Διαιτητής: ΤΣΙΩΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΡΤΑΣ

Βοηθοί: ΜΑΖΑΡΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΡΤΑΣ – ΒΑΡΕΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΡΤΑΣ

ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας (Γιάννος-Στρατής): ΘΕΡΙΑΝΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΑΡΚΟΥ, ΚΑΛΙΑΚΑΤΣΟΣ, ΝΤΟΜΑΤΑΣ, ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΑΒΒΑΣ, ΜΠΑΛΗΣ, ΚΟΛΙΟΣ, ΛΑΜΠΡΟΥΣΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΖΗΣΗΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΧΡΗΣΤΟΥ, ΛΕΣΙ, ΣΟΛΔΑΤΟΣ.

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (Σακαρέλης): ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ Ι., ΜΙΓΚΟΣ, ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ Γ., ΒΡΑΚΑΣ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΤΟΚΑΣ, ΔΑΝΔΑΚΗΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ, ΛΑΜΠΡΟΥ, ΧΑΝΤΖΑΡΑΣ, ΑΔΑΜΙΔΗΣ.

ΑΝΑΠΛ/ΚΟΙ: ΜΠΑΛΛΑ, ΜΑΡΚΟΥ, ΜΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΙΟΠΑΡΗΣ, ΣΑΚΚΟΣ, ΕΥΘΥΜΙΟΥ, ΠΟΥΡΙΚΗΣ, ΡΑΠΤΗΣ, ΝΑΤΣΗΣ.