Μεγάλη νίκη του Α.Γ.Ο.Φ κόντρα στον Α.Γ.Σ.Ι(Β)

Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε σήμερα Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019 ο Α.ΓΟ.Φ αφού επιβλήθηκε του AΓΣΙ (Β) για την 1η αγωνιστική του Β Γύρου του Β Ομίλου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ Ανδρών με σκορ 75-73, σε ένα μεγάλο ντέρμπι που εξελίχθηκε στη Φιλιππιάδα.

Με τις δυο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους αφού παίζανε αγώνα μισή κατηγορία, οι παίχτες του Αχιλλέα Καραμούτσιου κατάφεραν να πάρουν το ματς μετά από ένα συγκλονιστικό ματς. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με κορυφαίους τους Ροντογιάννη από την μεριά του ΑΓΟΦ και Μπαζάκα από την μεριά του ΑΓΣΙ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά και εκεί μίλησε η ψυχή των Παπαρούνη στην επίθεση και Ζιαράγκα στην άμυνα. Ο ΑΓΟΦ κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσια όπου πήγε έτσι μέχρι το τέλος. Καθοριστικό το κλέψιμο και το λέι-απ του Μπούγια 13’’ πριν τη λήξη, που έδωσε την τεράστια νίκη στον ΑΓΟΦ.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ροντογιάννης με 27 πόντους και 3 τρίποντα και Παπαρούνης με 20 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τον Α.Γ.Σ.Ι οι Μπαζάκας με 22 πόντους και 5 τρίποντα και Ψιλοδημητρακόπουλος με 18 π.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38- 41, 56- 56, 75-73

Α.Γ.Ο.Φ (Καραμούτσιος): ΧΑΣΚΗΣ, ΜΠΟΜΠΟΤΣΑΡΗΣ, ΣΙΑΦΑΚΑΣ, ΖΙΑΡΑΓΚΑΣ 5, ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 27 (3) , ΖΑΒΕΡΔΙΝΟΣ 3, ΞΥΛΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΑΠΑΡΟΥΝΗΣ 20(4), ΚΛΑΠΑΣ, ΓΕΙΤΟΝΑΣ 10, ΜΠΑΛΛΑΣ, ΜΠΟΥΓΙΑΣ 10(1).

Α.Γ.Σ.Ι (Αυγερινός) :ΜΠΑΖΑΚΑΣ 22(5), ΨΙΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 18, ΣΤΗΛΙΚΑΣ 6(2), ΠΡΕΜΕΤΗΣ 4, ΚΩΣΤΗΣ 2, ΜΠΑΡΚΑΣ 8, ΤΣΙΜΙΧΟΔΗΜΟΣ, ΜΟΥΣΤΑΚΛΗΣ 2, ΤΣΙΓΚΑΣ 11(2), ΚΟΛΟΚΑΣ.