Δεν «λύγισε» και νίκησε ο ελλιπής Απόλλων Λάρισας

Σπάρτη vs Απόλλων Λάρισας 0 - 2

Μία από τις πιο γρήγορες ανατροπές πέτυχε την Κυριακή (17/02) στη Φιλιππούπολη ο αποδεκατισμένος, από τις πολλές απουσίες, Απόλλων Λάρισας.
Οι Λαρισαίοι βρέθηκαν στο 45′ πίσω στο σκορ από τον ουραγό Αιγινιακό με 2-0, αλλά στο 61′ ήταν μπροστά με 3-2, αποτέλεσμα που τους διατήρησε στη 2η θέση και, μάλιστα, σε απόσταση τριών πόντων από την 3η Κέρκυρα, που την …έχουν ούτως ή άλλως σε οποιαδήποτε ισοβαθμία.

Σαν να μην έφταναν οι απουσίες (Κουρτεσιώτης, Λουκάο, Πολέττο, τιμωρημένοι, Ράμος, Μαρκολίνο εκτός) ήρθε στο 17′ και ο τραυματισμός του Σουλιώτη για να γεμίσει με περισσότερο προβληματισμό τον τεχνικό της λαρισινής ομάδας.

Έτσι στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας δεν… υπήρχε στο γήπεδο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σουτ έγινε στις καθυστερήσεις από τον Μπιμάι, ο οποίος στην ανάπαυλα αντικαταστάθηκε.

Από την άλλη πλευρά ο Αιγινιακός προηγήθηκε στο 32′ με τον Σοφιάνη έπειτα από σέντρα του Παπαδόπουλου και στο 44′ ο Βλαχομήτρος έκανε το 0-2 με πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο και οι Λαρισαίοι έγραψαν ιστορία, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά!

Στο 47′ από χέρι του Παπαδόπουλου ο Κώστας Χατζής με πέναλτι μείωσε και τέσσερα λεπτά μετά ο Παναγιώτης Κοντοές με προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Η ανατροπή για την ομάδα του Γιάννη Μπελά έγινε στο 61′ και πάλι από τον αρχηγό του και πρώτο σκόρερ της ομάδας με 6 γκολ (!), Κώστρα Χατζή.
Από εκτέλεση κόρνερ του Μπραμπίγια, ο Κοντοές πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο έμπειρος μέσος με προβολή σε κενή εστία έκανε το 3-2.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρίες και για άλλα γκολ, με τον Γκουντρουμπή (67′ και 78′) και Γαρυφαλλόπουλο (73′).

Ο ρυθμός από εκεί και πέρα έπεσε και ο Αιγινιακός βρίσκεται πλέον στο -8 από τη ζώνη υποβιβασμού και δύο κατηγορίες …πιο κάτω

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 3-2
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματσούκας Μιχάλης (Αιτωλοκαρνανίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Αινάλης (Μακεδονίας), Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου)
4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
ΣΚΟΡΕΡ: 47′ (πέν.), 61′ Χατζής, 51′ Κοντοές – 32′ Σοφιάνης, 44′ Βλαχομήτρος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μπελά): Μαντζάρης, Καμπέρης, Σκούπρα, Σουλιώτης (17′ Κοντοές), Καρατάσιος, Χατζής, Μπιμάι (46′ Γαρυφαλλόπουλος), Μπραμπίγια, Τασιούλης (77′ Βαγενάς), Λίταινας, Γκουντρουμπής.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος (56′ Σ. Τοπαλίδης), Γιαλαμούδης, Στάνιτς, Ζήσης, Βελκόσκι, Σοφιάνης (76′ Έππας), Πολύζος, Τσολακίδης, Παπαδόπουλος, Βλαχομήτρος (46′ Πιαστόπουλος). Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας)