Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας σήμερα Τετάρτη 9/3 στο γήπεδο Λούρου ανάμεσα στον γηπεδούχο Θρίαμβο Λούρου και τον Απόλλωνα Πάργας, για το τελικό 0-0, σε ένα δυνατό ματς αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων.

Η ομάδα του Μάκη Δήμα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο σε ένα ματς- τελικό και να αποκτήσει το απόλυτο αβαντάζ για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της αγωνιστικής, χωρίς να αλλάζει τίποτα στη βαθμολογία, 5 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι,  οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας κερδίσει 3 κόρνερ τα πρώτα λεπτά. Στο 6’ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Βέρμπη με κεφαλιά του Γκόλια που πέρασε λίγο άουτ. Στο 9’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Γκολάκου που πέρασε άουτ. Ένα πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη και από τις δυο πλευρές, σκληρές μονομαχίες και πολλά φάουλ με τον κ. Ζιώγα να έχει δείξει ήδη 3 κίτρινες στο ματς. Στο 38’ σε μια οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχων ο Δάσκαλος έβγαλε τη σέντρα με τον Γεωργίου να πιάνει την κεφαλιά και τον Κωνσταντάκο να μπλοκάρει. Η μεγαλύτερη στιγμή στο ματς ήρθε στο 40’ για τους φιλοξενούμενους με τον Κύργιο να εκτελεί το φάουλ, τον Πάκο να πιάνει την κεφαλιά και τον Καραπιπέρη να εκτινάσσεται και να λέει ΟΧΙ, κρατώντας το 0-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το ίδιο μοτίβο και από τις δυο ομάδες. Καλύτερη στιγμή για τον Θρίαμβο στο 73’ με το σουτ του Γεωργίου και τον goalkeeper των φιλοξενουμένων να διώχνει. Στο 76′ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Δάσκαλο να κάνει το λάθος και τον Παπαρούνα να σουτάρει από πλεονεκτική θέση βιαστικά και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, για το τελικό 0-0.

Διαιτητής: ΖΙΩΓΑΣ ΑΘ.

Βοηθοί: ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ Π. – ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ Π.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΛΟΥΡΟΥ(Μάκης Δήμας): ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΠΡΕΝΤΖΑΣ, ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΠΑΝΟΥ, ΓΚΙΝΗ, ΚΟΛΛΙΝΣ, ΓΚΟΛΑΚΟΥ(73’ ΜΑΡΓΩΝΗΣ), ΚΟΥΣΗΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ(46’ ΖΑΚΚΑΣ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ(84’ ΚΟΛΙΟΣ Π.), ΛΑΠΠΑΣ(84’ ΚΟΛΙΟΣ Γ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ(Λευτέρης Βέρμπης): ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ(84’ ΠΑΠΠΑΣ), ΜΠΕΛΛΟΣ, ΠΑΚΟΣ, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΚΥΡΓΙΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ(59’ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ), ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ, ΤΟΥΡΜΟΥΣΟΓΛΟΥ.