Κισσαμικός: Εμφατικό πέρασμα από Αιγίνιο – Δηλώσεις

Δείχνοντας από την αρχή την απαιτούμενη σοβαρότητα η ομάδα μας επικράτησε στην έδρα του Αιγινιακού με 4-0.

Σε έναν ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 28′ με τον Κάσσο, ενώ στο 44′ με πέναλτι ο Αποστολόπουλος έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν δύο γκολ από τον προερχόμενο από τον πάγκο Αρναρέλλη στο 58′ και στο 74′.

Οι φάσεις του αγώνα
6′ Ο Τεγούσης “κλέβει” την μπάλα από αντίπαλο αλλά με πλασέ τη στέλνει άουτ.
16′ Από πλάγιο άουτ του Τόλι και λάθος στην άμυνα ο Κάσσος παίρνει την κεφαλιά και ο Καραγκιόζης διώχνει προ του Ρίσκο, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Αποστολόπουλου φεύγει εκτός εστίας.
25′ Σουτ του Ρίσκι απέκρουσε ο Καραγκιόζης.
26′ Κόρνερ του Παπαχρήστου απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυνόμενους και ο Τεγούσης με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
27′ Μπαλιά του Φαζού ο Ρίσκι στην πλάτη της άμυνας σουτάρει άουτ.
28′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Αποστολόπουλου στην πλάτη της άμυνας ο Κάσσος με ιδανικό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
37′ Μπαλιά του Τεγούση σουτ του Κάσσου άουτ.
43′ Γέμισμα με κεφαλιά του Κάσσου πλασέ του Φαζού η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ. Από το κόρνερ του Παπαχρήστου ο Σισέ κερδίζει πέναλτι από τον Βελκόσκι.
44′ ΓΚΟΛ: Ο Αποστολόπουλος με πέναλτι κάνει το 0-2.
46′ Σέντρα του Αρναρέλλη ο Τόλι σουτάρει και από κόντρα στον Πιαστόπουλο η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
47′ Κόρνερ του Παπαχρήστου απομακρύνουν οι αμυντικοί, σουτ του Αποστολόπουλου κοντράρει σε σώματα και στην εξέλιξη της φάσης από σέντρα του Παπαχρήστου ο Αρναρέλλης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
58′ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική μπαλιά του Τεγούση στην πλάτη της άμυνας για τον Αρναρέλλη που πλασάρει ιδανικά για το 0-3.
63′ Ο Ζαννάκης κερδίζει την μπάλα από τον Φαζό αλλά μόνος απέναντι από τον Παπαδόπουλο πλασάρει άουτ.
65′ Σέντρα του Κάσσου ο Αρναρέλλης από κοντά πλασάρει άουτ.
71′ Κόρνερ του Καραγιάννη ο Σισέ από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.
74′ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Καραγιάννη σουτ του Σάλιακα ο Καραγκιόζης απέκρουσε και ο Αρναρέλλης από κοντά με πλασέ κάνει το 0-4.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (ΕΠΣ Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Μαλανδρής (ΕΠΣ Χαλκιδικής) – Χατζημανώλης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Κίτρινες κάρτες: Βελκόσκι (44′), Τόλι (56′), Προσκυνητόπουλος (59′), Σάλιακας (77′), Τεγούσης (84′)

Αιγινιακός (Τζεμ Καράτζα): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Στάνιτς, Πετρούσης, Ζήσης (32′ Τοπαλίδης), Βελκόσκι, Πολύζος, Τσολακίδης (65′ Εππας), Ζαννάκης, Πιαστόπουλος, Κούστα (76′ Σοφιάνης).

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Φαζός, Σελινιωτάκης, Σισέ, Τόλι (64′ Σάλιακας), Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Αποστολόπουλος (58′ Καραγιάννης), Κάσσος, Ρίσκι (46′ Αρναρέλλης).

Διαβάστε όσα δήλωσε ο προπονητής της ομάδας μας, Αλέκος Βοσνιάδης, μετά το τέλος του αγώνα με τον Αιγινιακό.

Αναλυτικά η τοποθέτησή του ήταν η εξής: «Τρεις βαθμοί για εμάς, μια νίκη εκτός έδρας απέναντι σε μια ομάδα, η οποία έχει τα προβλήματά της. Μας δυσκόλεψε πολύ ο αγωνιστικός χώρος και αγχωθήκαμε λίγο μέχρι να βρούμε το πρώτο γκολ. Από εκεί και μετά πιστεύω ότι ήρεμα ήρθαν και τα άλλα τέρματα και πήραμε μια νίκη, η οποία μας φέρνει πιο κοντά στις θέσεις που θέλουμε να κατακτήσουμε στο τέλος. Συγχαρητήρια στα παιδιά, να ευχηθώ καλή συνέχεια και στην ομάδα του Αιγινιακού και να δώσω συγχαρητήρια, γιατί πολλές φορές το ξεχνάμε, σε ανερχόμενους διαιτητές. Ηταν ένας διαιτητής που πήγε το παιχνίδι όπως έπρεπε να πάει. Συγχαρητήρια και στις καλές διαιτησίες».