Την ήττα γνώρισε στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 90-75 από τη Φενέρμπαχτσε για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας, και παρέμειναν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας ρεκόρ 12-8.

Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να «χτυπήσει» κοντά στο καλάθι καθώς η Φενέρ της έκοψε το συγκεκριμένο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να τελειώνει πολλές επιθέσεις του με μακρινό σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 12/29 τρίποντα και 11/22 δίποντα!

Από την άλλη η τουρκική ομάδα με τους -πρώην παίκτες του Ολυμπιακού- Σλούκα, Γκριν αλλά και τους Κάλινιτς, Άλι, είχε τον έλεγχο του ρυθμού σε όλη την αναμέτρηση, πήγε ψηλά το σκορ και εν τέλει έφτασε στην 18η νίκη της φέτος, συνεχίζοντας μόνη πρώτη.

Μετά από το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι, που ήταν του Ολυμπιακού, η Φενέρμπαχτσε δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Με ένα σερί 11-0 προσπέρασαν με 15-6 στο 6′ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να μειώνει σε 17-13 μα καλάθι του Γουίλιαμς Γκος.

Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 21-15 όμως οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 8-2 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 23-23. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων έκανε το σκορ 32-23 ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 40-27.

Με τον Ντουβερίογλου να σημειώνει έξι πόντους η Φενέρ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 23′ προηγήθηκε με 18 πόντους με τον Κάλινιτς να κάνει το 49-31 με εύστοχο τρίποντο. Στο 17′ Ο Σλούκας με νέο τρίποντο έκανε το 61-39 με τον Ολυμπιακό ωστόσο να μαζεύει τη διαφορά και να μειώνει στο φινάλε της τρίτης περιόδου σε 68-54.

Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 33′ ο Λε Ντέι με 2/2 βολές κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 72-63. Με τα τρίποντα των Γκούντουριτς και Κάλινιτς οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας. Στο 38′ ο Σπανούλης με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 85-73 όμως ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις για τον Ολυμπιακό με τη Φενέρ να φτάνει στη νίκη και τον Σλούκα να διαμορφώνει το τελικό 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 17 (4), Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 16 (2), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 7, Άλι 13 (1), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4, Λοβέρν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος3, Τουπάν 8 (2), Σπανούλης 10 (2), Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 13 (2), Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης2, ΛεΝτέι 6.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ