Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 31 Ιανουαρίου στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων Άρτας το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Super League 2 ανάμεσα σε Καραϊσκάκη και Εργοτέλη, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους φιλοξενούμενους νικητές με τελικό σκορ 0-1.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ παραγωγικοί επιθετικά στο πρώτο 25λεπτο του ματς. Στο 12′ είχαν την πρώτη μεγάλη φάση όταν μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Λόβριτς, ο Δούμτσιος βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση όμως σούταρε ψηλά. Στο 21′ δοκάρι για τον Καραϊσκάκη όταν ο Λόβριτς μόνος με το τέρμα, σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτριου. Με τη συμπλήρωση του 25’ ο Καραισκάκης έριξε ρυθμό, δίνοντας την ευκαιρία στον Εργοτέλη να απειλήσει. Στο 44′ καλή φάση για τον Εργοτέλη με τον Κωστανάσιο που ήταν σε θέση τετ α τετ και τον Γιαννιώτη με τάκλιν τη σωστή ώρα να γλυτώνει την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι απειλούν και στο 45’ με κεφαλιά του Κωστανάσιου από κόρνερ, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ενώ στην επόμενη φάση ο Αμντουσαμέντ βρέθηκε αμαρκάριστος αλλά δεν έπιασε καλό σουτ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με κεφαλιά του Φαν Ίπερεν στο 47’ μετά από φάουλ του Παπανίκου, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ για το 0-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65’ ο Εργοτέλης πήρε κεφάλι στο σκορ από μια στατική φάση με τον Πατρινό, που είχε περάσει μόλις στο ματς, με κεφαλιά να νικάει τον Σοϊλεμέζογλου για 0-1. Εντελώς διαφορετική η εικόνα του Καραισκάκη στο δεύτερο μέρος, που αν και δέχτηκε την ψυχρολουσία και έμεινε πίσω στο σκορ, δε μπορεί να κρατήσει μπάλα και να πιέσει για την ισοφάριση, με τον Εργοτέλη να έχει ανέβει και να πιέζει με στατικές φάσεις στα καρέ του Σοιλεμέζογλου. Στο 89′ φάση για τον Καραϊσκάκη, μετά από φάουλ του Παπανίκου, ο Λουίς Φελίπε μόνος στην περιοχή δεν εκτελεί καλά και μάλιστα λίγα λεπτά μετά δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχωρεί από το ματς αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες. Στο 91’ ο Μπουρσέλη χάνει τετ α τετ πλασάροντας άουτ πολύ κοντά στο 0-2.

Τελικό σκορ 0-1

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας-Λευκάδας) – Καραλής (Ηλείας)

4ος: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

Καραϊσκάκης Άρτας(Αργυρίου Βασίλης): ΣΟΪΛΕΜΕΖΟΓΛΟΥ, ΦΑΝ ΙΠΕΡΕΝ, ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ, ΡΟΥΜΠΑΓΚΟΥΚΑ, ΓΑΛΕΑΔΗΣ (62’ ΓΥΦΤΟΚΩΣΤΑΣ), ΔΟΥΜΤΣΙΟΣ, ΜΑΡΑΘΩΝΙΤΗΣ(81’ ΤΑΜΠΑΣ), ΚΟΡΕΛΑΣ(62’ ΛΟΥΙΣ ΦΕΛΙΠΕ), ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ, ΚΟΚΑΣ(73’ ΝΤΑΛΑΚΟΥΡΑΣ), ΛΟΒΡΙΤΣ

Εργοτέλης(Ταουσιάνης Γιάννης): ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ, ΝΕΡΑΛ, ΣΕΡΒΙΛΑΚΗΣ, ΜΠΑΤΖΙΟΣ, ΜΑΖΟΥΛΟΥΞΗΣ, ΠΕΙΟΣ, ΤΣΕΛΙΟΣ(62’ ΜΠΟΥΤΣΑΚΗΣ), ΑΜΠΝΤΟΥΛΣΑΜΕΝΤ, ΚΟΝΡΑΝΤ, ΚΩΣΤΑΝΑΣΙΟΣ(62’ ΠΑΤΡΙΝΟΣ), ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ (86’ ΚΑΤΣΟΥΡΙ)