Ήττα της Νικόπολης από τον ΑΟΚ Βέροιας

Διεξήχθη σήμερα Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 17:00  στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής ανάμεσα στον γηπεδούχο Σ.Κ. Νικόπολη και τον ΑΟΚ Βέροιας με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με τελικό σκορ 56-65 και την Νικόπολη να γνωρίζει ακόμη μια ήττα που την απομακρύνει από το όνειρο της παραμονής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες κοντραρίστηκαν στον πόντο αλλά με την Νικόπολη να κρατά μια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-15), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παρκέ και με καλή άμυνα κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στους πέντε πόντους (28-23) αλλά με την Βέροια να επιστρέφει στο ματς και να φέρνει το ματς στα ίσα (29-29) 2:13 πριν το τέλος και μάλιστα να προηγείται στο τέλος του ημιχρόνου (30-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε μοιραίο για την Νικόπολη, τα λάθη των παιχτών του Παπίρη έδωσαν στην Βέροια την ευκαιρία να αντεπιτεθεί και να πάρει 2:03 πριν το τέλος του δεκαλέπτου μια διαφορά 12 πόντων (34-46). Η Νικόπολη αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 41-50. Το τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Νικόπολης μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη και με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις μείωσαν στους 5 πόντους στο 8:12 (45-50). Ο ΑΟΚ δε τα παράτησε όμως και 6:25 πριν τη λήξη αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους (47-57). Οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την ήττα με τελικό σκορ 56-65.

Από την Νικόπολη ξεχώρισαν οι Κακιούζης με 19 πόντους και 2 τρίποντα και Κοντογιάννης με 21 πόντους, ενώ ήταν φανερή και η απουσία του τραυματία Πελίγκου και του Σουλιώτη Α. Από τη Βέροια Ιωαννίδης 15 με 2 τρίποντα και Κασάμπαλης με 17 π.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-32, 41-50, 56-65

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Παπαθανασίου

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): ΜΙΧΟΣ Σ., ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 21, ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ 2, ΜΙΧΟΣ Θ., ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 19(2), ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ, ΔΟΥΒΛΗΣ, ΜΟΥΛΑΣ 9, ΒΑΒΕΤΣΗΣ 5(1).

ΑΟΚ Βέροιας (Ταγκίδης): ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ 8, ΣΤΟΪΤΣΗΣ 8, ΓΚΑΝΑΣ 8(1), ΚΑΣΑΜΠΑΛΗΣ 17, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ 15(2), ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ 2, ΚΑΡΑΪΣΑΡΙΔΗΣ, ΓΚΙΤΚΟΣ 2, ΝΤΟΥΛΑΒΕΡΗΣ 1, ΓΙΟΒΑΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ 4.