Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Η Αναγέννηση Άρτας ξανά στον θρόνο της – Ένα γκολ του Σιδηρόπουλου ήταν αρκετό.

Ακόμα ένας τίτλος Πρωταθλητή ΕΠΣΑ στην τροπαιοθήκη της Αναγέννησης Άρτας, που επικράτησε με 1-0 της Δόξας στον τελικό των play-off της Α’ ΕΠΣΑ, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο, μπροστά στους Αρτινούς φιλάθλους, που η αλήθεια είναι ότι δεν έδωσαν πολύ δυναμικό “παρών”, δεδομένης και της σημασίας του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες, είχαν πιο πολλές καθαρές φάσεις, και χάρη σε ένα γκολ του πρώτου σκόρερ τους, Χρήστου Σιδηρόπουλου, κατάφεραν να επικρατήσουν της σκληροτράχηλης Δόξας και να σηκώσουν την κούπα του Πρωταθλητή. Από την πλευρά της η Δόξα πάλεψε το ματς, όμως της στοίχισε η ταλαιπωρία του Κώστα Μπασιούκα, μεσοβδόμαδα με την υγεία του, που με την κλάση του θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες, ενώ και ο πρώτος σκόρερ της, Σιλιόγκας, ήταν καλά κλεισμένος. Πλέον, οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους, για τον τελικό Κυπέλλουμ σε λίγες μέρες, με τη μεν Αναγέννηση να στοχεύει στο νταμπλ, και τη Δόξα σε μια ρεβάνς που θα τη φέρει αγκαλιά με ακόμα ένα Κύπελλο. Φυσικά, για την Πρωταθλήτρια Αναγέννηση, τώρα αρχίζουν τα πραγματικά δύσκολα, αφού θα κληθεί να κυνηγήσει την άνοδο, στα play-off, κόντρα σε αντιπάλους από άλλους νομούς πλέον, το επίπεδο των οποίων, είναι σαφώς ανώτερο από αυτό των ομάδων της Α’ ΕΠΣΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση ήταν αυτή που έφτασε πρώτη απειλητικά στην εστία της Δόξας, στο 9ο λεπτό, όταν μετά από στημένη φάση, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Σιδηρόπουλος σέντραρε, όμως η κεφαλιά του Αλ. Παπακίτσου δε βρήκε στόχο. Η Δόξα είχε την πρώτη της τελική, στο 21ο λεπτό, όταν από ακόμα ένα δυνατό πλάγιο του Πατσαβούρα, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλια, όμως ήταν άστοχος. Οι δύο ομάδες, απειλούσαν κυρίως με στημένες φάσεις, με την “Α” να έχει ακόμα μία στο 33ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, για το Σιδηρόπουλο, που ξεχάστηκε από την άμυνα της Δόξας, όμως δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Το παιχνίδι ήταν πολύ σφιχτό, με τις δύο ομάδες να δίνουν πολύ μεγάλη βαρύτητα στην άμυνά τους, βγαίνοντας με προσοχή στην επίθεση και χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα. Η Δόξα στο 40ο λεπτό, απείλησε με τον Μπαλαδήμα, να σουτάρει έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει και να περνά εκτός, κόρνερ. Η Αναγέννηση στα τελευταία λεπτά κέρδισε κάποια στημένα, και έφτασε κοντά στο γκολ, στο 45ο λεπτό, με το Σιδηρόπουλο, να πιάνει σκαστή κεφαλιά από κόρνερ του Χρηστογιάννη, με το Νάση να διώχνει ενστικτωδώς. Από νέα εκτέλεση του Χρηστογιάννη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη φάση, με το Μουσιωτίτσα να σεντράρει, τον Αλ. Παπακίτσο να προλαβαίνει να σπάσει προς τα έξω με κεφαλιά, και τον Παππά να σουτάρει δυνατά στην κίνηση, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, Η Αναγέννηση ήταν αυτή που απείλησε και πάλι πρώτη στο 55ο λεπτό, με το Χρηστογιάννη να βρίσκει το Μουσιωτίτσα, που πλάσαρε από τη γωνία της περιοχής, όμως ο Νάσης αν και φάνηκε να χάνει την μπάλα, μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο σταθερά. Στο 59ο λεπτό, η Δόξα κέρδισε κάποια κόρνερ, με τον Μπαλαδήμα να επιχειρεί να εκτελέσει απευθείας, με το Νικολαϊδη, όμως να απομακρύνει το πρώτο, και να μπλοκάρει σταθερά το δεύτερο. Στο 66ο λεπτό, η Αναγέννηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, σε μια φάση που δε “μύριζε” γκολ, όταν μετά από γέμισμα του Δ. Παπακίτσου, από το χώρο του κέντρου, προς την άμυνα της Δόξας, ο Πέτσας δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης, και δεν απομάκρυνε σωστά, με το Σιδηρόπουλο να παίρνει την μπάλα, να προσποιείται και να πλασάρει το Νάση, γράφοντας το 1-0, πετυχαίνοντας το γκολ που έμελλε να κρίνει και τον Πρωταθλητή. Η Δόξα, προσπάθησε να ανέβει και να ψάξει την ισοφάριση, όμως η Αναγέννηση είχε προσήλωση στην άμυνά της, και δεν επέτρεπε να πατήσουν οι αντίπαλοι στην περιοχή της. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δόξα πήρε μέτρα, και στο 82ο λεπτό είχε μια φάση, με το Σιλιόγκα να πιάνει μια κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τυρολόγου, όμως το Νικολαϊδη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 85ο λεπτό, ο Μπασιούκας δοκίμασε από μακρινή απόσταση του πόδι του, σε εκτέλεση φάουλ, αναγκάζοντας το Νικολαϊδη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 88ο λεπτό, η Αναγέννηση βρήκε χώρο και λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, με τον Μπιθυκούκη να κάνει το παράλληλο γύρισμα, τον Αλ. Παπακίτσο να πλασάρει, όμως το Νάση να πέφτει και να μπλοκάρει, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις, ένα δυνατό μαρκάρισμα του Αρτέμη λίγο έλειψε να τινάξει το ματς στον αέρα, με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι για λίγα λεπτά, με το διαιτητή Φάντη να τελειώνει την ένταση με κάποιες κίτρινες κάρτες. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την “Α” να παίρνει τη νίκη και να σηκώνει μετά από λίγη ώρα στον ουρανό το τρόπαιο του Πρωταθλητή.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα – Δημητρόπουλος Γιάννης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαϊδης, Παπακίτσος Δ., Καζέλης (80′ Αρτέμης), Ασπροποταμίτης, Καλιακάτσος, Κακιώνης, Μουσιωτίτσας (77′ Μπιθυκούκης), Χρηστογιάννης, Σιδηρόπουλος, Παππάς, Παπακίτσος Αλ.

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Αράπης (39′ λ.τρ. Τσιάτσος), Πατσαβούρας, Νούτσος, Πέτσας (97′ Κούρρα), Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μπαλαδήμας (79′ Μιχάλης), Μπασιούκας, Σιλιόγκας

Πηγή: artagoal.gr