Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε του Θεσπρωτού, με 1-0.

Συνέχεια στο εξαιρετικό σερί της έδωσε η Αναγέννηση, που επικράτησε και το Θεσπρωτού με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Αλέξανδρου Φερεντίνου στο 39ο λεπτό. Οι εξαριετικές καιρικές συνθήκες, αλλά και η πολύ καλή περίοδος που διανύει η Αναγέννηση, έδωσαν την ευκαιρία στον κόσμο να γεμίσει σχεδόν το Δημοτικό Στάδιο, με σχεδόν 1000 ανθρώπους να βρίσκονται στην εξέδρα, δείχνοντας την τεράστια δυναμική του συλλόγου, και την ομάδα να τους ανταμοίβει με ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Πλέον, η Αναγέννηση είναι σαφές πως έχει αφήσει πίσω της το άγχος της παραμονής και κοιτάζει μόνο προς τα πάνω, στοχεύοντας στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, και στο χτίσιμο ενός δυνατού κορμού για την επόμενη μέρα, όπως αρμόζει στη ιστορία της ομάδας μας. Κομμάτι αυτής της ιστορίας είναι και ο κ. Γιάννης Λάιος, που βραβεύτηκε μέσα σε χειροκροτήματα, σήμερα, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου από τπμ πρόεδρο των παλαιμάχων Δημήτρη Αραβανή και το Δήμαρχο Αρταίων Χριστόφορο Σιαφάκα.

Στο αγωνιστικό κομμάρι, μετά από ένα στείρο σε φάσεις πρώτο δεκάλεπτο, η Αναγέννηση είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 13ο λεπτό, με τον Κορομηλά να σουτάρει άστοχα εκτός περιοχής και το Δασκαλάκη να ελέγχει. Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού, ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Μπεκατώρος έκλεψε από τον Μπουμπούκη, προωθήθηκε και σούταρε, με το Δασκαλάκη να διώχνει, με τον Κωνσταντίνου να κοντράρεται στην προσπάθειά του να σκοράρει στην επαναφορά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι σε πτώση του Φερεντίνου στην περιοχή. Στο 23ο λεπτό, ο Μανιώτης έπιασε δυνατό μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 28ο λεπτό νέο μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Παππά, έσπασε σε σώματα και έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά, με το Βαρέλα να σουτάρει από πλάγια έξω από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών και να φεύγει άουτ, με τον Μπαλαούρα να φαίνεται να ελέγχει την πορεία της μπάλας, έχοντας κλείσει τη γωνία του. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν χώρους, με το Ρούση να βρίσκει στο 36ο λεπτό ανοιχτή διάβαση, να πατά περιοχή και να σουτάρει, όμως τον Μπαλαούρα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ ένα λεπτό μετά, το μακρινό σουτ του Ζελέκου, έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 39ο λεπτό, η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Παπανίκου, και αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στο Φερεντίνο που με σκαστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0, και σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς. Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να απαντήσει, με την κεφαλιά του Βιγιάλμπα στο 42ο λεπτό, μετά από φάουλ του Ρούση, να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Παπανίκου εκτέλεσε φάουλ από μακριά, ο Λισγάρας πήρε τη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη ο κ. Ρότσα προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις και ο Θεσπρωτός προσπάθησε να μπει δυνατά, έχοντας ένα επικίνδυνο φάουλ με το Ρούση, που έδιωξε ο Μπαλαούρας, με παίκτη των φιλοξενούμενων που ήταν εκτεθιμένος να μπαίνει στη φάση, “χαλώντας” ουσιαστικά την ευκαιρία. Στο 52ο λεπτό, ο Κυριάκης έκανε επικίνδυνη σέντρα για το κεφάλι του Θεοδωράκη, ο οποίος δεν μπόρεσε για λίγο να κάνει επαφή και να στείλει την μπάλα στην εστία, ενώ στο 62ο λεπτό, ο Παπανίκου έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, απέφυγε δύο αντιπάλους, όμως το σουτ με το αριστερό ήταν αδύναμο και ο Δασκαλάκης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 71ο λεπτό, ο Βλαχόπουλος πήρε την κεφαλιά από τον Παπανίκου, όμως ο Μπαλαούρας πρόλαβε σωτήρια και βγήκε από την εστία του και μπλόκαρε κερδίζοντας και το επιθετικό φάουλ, προ του αντιπάλου του. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού, με το Θεσπρωτό, όσο περνούσε η ώρα να ανεβάζει και περισσότερους παίκτες στην επίθεση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την άμυνα όμως της Αναγέννησης να ανταποκρίνεται εξαιρετικά, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Μπαλαούρα. Η Αναγέννηση από τη μεριά της, έβρισκε χώρους στο ανοιχτό γήπεδο, όμως δεν μπορούσε να βγάλει την τελική πάσα για να φτάσει σε κλασική ευκαιρία, ωστόσο, αυτό που έχει σημασία, είναι ότι κράτησε το “μηδέν” και έτσι ένα ακόμα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής : Φίτσας Γιώργος (Πρέβεζας/Λευκάδας) Βοηθοί : Ροκοπάνος Λευτέρης (Αιτν/νίας) Στρακαντούνας Νίκος (Πρέβεζας/Λευκάδας) Παρατηρητής : Χατζηνικολάου Νίκος (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Θεοδωράκης, Παππάς (88′ Πλαστουργός), Κωνσταντίνου (75′ Πάνος), Μανιώτης, Φερεντίνος (59′ Ζυγκερίδης), Κορομηλάς (59′ Γιαλεδάκης), Κυριάκης (88′ Μουσιωτίτσας)

Θεσπρωτός (Ρότσα) : Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούδης (75′ Ροβίνας), Τσώτσος, Κορακιανίτης (85′ Ράπτης), Παλαμούτσης, Ρούσσης, Βιγιάλμπα, Μπουμπούκης (46′ Βλαχόπουλος), Ζελέκου (46′ Τσιαφίτσας), Βαρέλα (69′ Μπενινκάσα)

ΠΗΓΗ: artagoal.gr