Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 09 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 15:30 στο Δημοτικό γήπεδο Φιλιππιάδας ο αγώνας της 2ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο Εθνικό Φιλιππιάδας και τον φιλοξενούμενο Κεραυνό Θεσπρωτικού, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με σκορ 1-0.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Εθνικός βρήκε δίχτυα μόλις στο 2΄με τον αρχηγό του Χρηστογιάννη να του δίνει το προβάδισμα με σκορ 1-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν να βρουν και άλλο γκολ αλλά με την μπάλα να μην τους κάνει το χατίρι και τον Κεραυνό να έχει μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 13΄ με τον Παππά αλλά και εκεί το σκορ παρέμεινε στο 1-0. Έως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Εθνικός είχε το πάνω χέρι τόσο σε κατοχή και σε ευκαιρίες αλλά με το σφύριγμα του διαιτητή οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57΄ο Εθνικός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα με τον Σιδηρόπουλο μόνο με τον τερματοφύλακα του Κεραυνού Παναγιωτίδη να κάνει πάσα στον Νίκου και αυτός σουτ στην εστία των φιλουξενουμένων αλλά με τον Χουλιάρα να προλαβαίνει και να διώχνει κρατώντας το σκορ σε 1-0. Στο 77΄ο Εθνικός έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Νικηφορίδη με κόκκινη, δεύτερη κίτρινη απο τον αγωνιστικό χώρο αλλά στο σκορ να μην υπάρχει καμία αλλαγή έως την λήξη του αγώνα. Τελικό σκορ 1-0.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ Π. – ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (ΜΠΑΛΑΦΑΣ): ΒΑΡΕΛΗΣ, ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗΣ, ΜΠΕΖΕΒΕΓΚΗΣ, ΔΕΡΒΙΛΗΣ, ΠΑΝΟΥ, ΛΑΚΚΑΣ, ΝΙΚΟΥ (ΚΑΛΙΑΚΑΤΣΟΣ 87΄), ΤΣΙΑΠΙ, ΧΡΗΣΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΥΦΤΟΚΩΣΤΑΣ (ΠΑΠΠΑΣ 64΄).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ (ΚΟΛΙΟΣ): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΤΣΙΟΤΣΙΟΣ (ΚΑΤΣΕΝΟΣ 53΄), ΤΣΑΪΜΟΣ (ΒΑΣΣΙΟΣ 62΄), ΝΤΑΦΛΟΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ, ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ, ΜΠΟΜΠΟΡΗΣ, ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ, ΠΑΝΟΥΣΗΣ, ΠΑΠΠΑΣ.