Γ. Σ. Κύμης – ΠΑΟΚ 73-90

Το επιμέρους 50-22 της δεύτερης και της τρίτης περιόδου ήταν όλη η ιστορία του αγώνα στη Χαλκίδα

Το επιμέρους 50-22 της δεύτερης και της τρίτης περιόδου ήταν όλη η ιστορία του αγώνα στη Χαλκίδα, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα της Κύμης με 90-73. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σε μεγάλη μέρα τον Λίνο Χρυσικόπουλο που σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 31 πόντους.

Οι νικητές, πέραν της μεγάλης εμφάνισης του Χρυσικόπουλου, έβγαλαν είχαν εντυπωσιακό συντελεστή ασίστ/λαθών (24-8) ενώ οι γηπεδούχοι 11 ασίστ και 18 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-3 μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά όμως η Κύμη ισορρόπησε γρήγορα (12-12 στο 5’). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος όμως ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και σημειώνοντας εννιά πόντους στην πρώτη περίοδο, έδωσε στον ΠΑΟΚ το μικρό προβάδισμα (19-22) παρότι οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στο transition (οχτώ πόντοι).

Η Κύμη (έπαιξε χωρίς τον Σταύρο Τουτζιαράκη που αντιμετωπίζει μία θλάση στον δικέφαλο) είχε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο. Έκανε πολλά λάθη (12 έναντι τριών του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο) και δεν βρήκε τρόπο να περιορίσει τον Χρυσικόπουλο. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους και 8/12 σουτ, οδηγώντας τον Δικέφαλο επιθετικά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχισε να ανοίγει τη διαφορά (23-29 στο 15’, 25-34 στο 17’ και 32-46 στα 22’’ πριν το τέλος). Στο φινάλε του ημιχρόνου τις δύο ομάδες χώριζε απόσταση 12 πόντων (34-46).

Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στην τρίτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 26-7. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι έχαναν κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης, έκαναν διαρκώς λάθη και δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, η ποιότητα του ΠΑΟΚ ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά. Το 41-72 του 30ού λεπτού δεν άφηνε ερωτηματικά για τον νικητή.

Η Κύμη πάντως εκμεταλλευόμενη και τη χαλάρωση των φιλοξενούμενων, μάζεψε τη διαφορά. Στα μισά της τελευταίας περιόδου με σερί 28-10, μείωσε μέχρι τους 13 (69-82) ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα και τη νίκη που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90.