Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος καθώς επικράτησε με 53-68 του ΠΑΟΚ στον τελικό του Final Four που διεξήχθη στην Γλυφάδα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε με δύναμη και πάθος στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί μετά από τρίποντο της Λιούις με 9-5 (3΄50΄΄). Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 11-12 μετά από τις εύστοχες βολές της Άντερσον (6΄50΄΄). Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε κοντά στο σκορ όταν με εύστοχο δίποντο η Κωτούλα έκανε το 16-19 (10′).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό καθώς σταδιακά διευρύνθηκε η διαφορά στο σκορ. Η Εβίνα Μάλτση με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έφερε το σκορ στο 23-40 (19′), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 27-42, έχοντας όμως εκτός αγώνα την Νικολοπούλου η οποία τραυματίστηκε στο γόνατο.

Με τη διαφορά ασφαλείας του +15 ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο για να διατηρήσει τα κεκτημένα και το κατάφερε καθώς ο ΠΑΟΚ ενώ έβρισκε λύσεις επιθετικά, δεν μπορούσε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Πειραιά να προηγηθεί με 35-55 (26΄), όμως ένα σερί 6-0 από τον ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου στο 41-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός αρκέστηκε στο να συντηρήσει τη διαφορά στο σκορ που είχε «χτίσει». Μια διαφορά που είτε κυμαίνονταν στο +13 (43-56, 32΄30΄΄), είτε στο +20 (45-65, 36΄20΄΄), δεν μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα με τον Ολυμπιακό να κατακτά δίκαια το Κύπελλο Ελλάδος.

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-42, 41-55, 53-68

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παντελίδης, Κωνσταντινίδου

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 7, Μαγαλιού 3(1), Μάλαρντ 13, Λιούις 17(1), Αλμπάνεζ 4, Κωτούλα 7, Κουλουμπή, Κριμιλή, Ταρπάγκου, Τράντα, Καρακούλα 2, Κατσαμούρη.

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 11, Σταμάτη 4(1), Χατζηνικολάου 9, Μάλτση 13(4), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Άντερσον 14, Μακόλι 5, Σπυριδοπούλου 5, Κοσμά, Καλτσίδου 7, Μπαλτά.