Πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 20/09/2020 και ώρα 16:00 στο γήπεδο Βόνιτσας ο αγώνας της Α Φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας 2020-21 ανάμεσα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Αμβρακικό Βόνιτσας και τον φιλοξενούμενο ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 1-5.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και μόλις στο 3’ ο ΠΑΣ Αχέρων άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Βέρμπη μετά από σέντρα του Νικολάου. Στο 7΄ και πάλι ο Βέρμπης με σουτ από την μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Τάτση διαμόρφωσε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους. Ο Αμβρακικός μειώνει στο 13΄με πλασέ του Ιασωνίδη σε 1-2. Στο 23’ ο Βέρμπης με πλασέ μετά από πάσα του Ζδράβου βρήκε πάλι δίχτυα πετυχαίνοντας χατ-τρικ για το 1-3 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 73΄ο Τάτσης βγάζει μια καλή σέντρα  με τον Εμβραίζογλου να διαμορφώνει το 1-4 ενώ στο πίνακα του σκορ προστέθηκε και άλλο ένα γκολ από την μεριά του Αχέροντα με τον διαιτητή στο 88΄να δείχνει την άσπρη βουλα και με εκτελεστή τον Αναστασιάδη να διαμορφώνει το τελικό 1-5.

Διαιτητής: ΜΠΑΙΛΗΣ Ν.

Βοηθοί: ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ Η. – ΚΑΤΣΑΜΠΙΡΗΣ Χ.

ΠΑΣ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ (ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ – ΧΑΝΤΖΑΡΑΣ): ΤΡΑΝΟΥΛΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ (ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ 83΄), ΓΕΩΡΓΑΛΗΣ (ΣΠΑΝΟΣ 63΄), ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ-ΣΑΡΤΖΗΣ, ΠΑΤΣΗΣ (ΠΕΠΟΝΗΣ 83΄), ΧΟΤΖΑΣ (ΒΕΤΤΑΣ 83΄), ΦΕΤΣΗΣ (ΛΙΟΛΙΟΣ 74΄), ΟΡΦΑΝΟΣ, ΧΑΪΔΑΚΗΣ, ΣΤΑΥΡΟΥ.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (ΤΖΙΑΡΡΑΣ): ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ, ΖΔΡΑΒΟΣ(ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 75’), ΤΑΤΣΗΣ, ΦΡΑΓΚΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ(ΠΟΤΣΗΣ 55’), ΜΑΝΙΩΤΗΣ, ΚΥΡΙΑΚΗΣ(55’ ΕΜΒΡΑΙΖΟΓΛΟΥ), ΝΙΚΟΛΑΟΥ(68’ ΛΟΥΚΟΥΜΗΣ), ΒΕΡΜΠΗΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ(68’ ΤΣΟΥΝΗΣ).