Στο Μοναστηράκι ταξίδεψε σήμερα Τετάρτη 2 Ιουνίου η Αναγέννηση Άρτας για να  αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου στο πλαίσιο της 12ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής(5ος Όμιλος),  με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την Αναγέννηση νικήτρια με τελικό σκορ 1-3.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Άρτας εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία αφού έφυγε από τη γραμμή του υποβιβασμού και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση με 18 βαθμούς και μόλις ένα ματς για τη λήξη του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είναι οι ουραγοί της βαθμολογίας.

Οι αρτινοί προηγήθηκαν 0-1 στο 15’ με πλασέ του Χούσου, ενώ στο 20’ έφτασαν στο 20’ με κεφαλιά του Σιδηρόπουλου μετά από κόρνερ του Χούσου.  Στο 23’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με πλασέ του Τσιούνη για το 1-2, ενώ έχασαν και μεγάλη ευκαιρία στο 26’ για το 2-2 με τον Μήτσιο να λέει ΟΧΙ στον Τσιούνη που βρέθηκε μόνος του μπροστά από την εστία. Στο 39’ ο Σιδηρόπουλος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην επαναφορά μετά από σουτ του Χεμπέγια που κατέληξε στο δοκάρι έγραψε το 1-3, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη στο 48’ ο Μήτσιος λέει πάλι ΟΧΙ σε τετ α τετ του Μήτσιου, με τον goalkeeper των αρτινών να κρατάει το σκορ υπέρ της ομάδας του σε καθοριστικές φάσεις των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και δε σημειώθηκαν επιπλέον τέρματα για το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Νέος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Πάνος (Ηπείρου) – Σίσκας (Ηπείρου)

ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου(Στασινός) : Καραγκούνης, Τζαμαλης, Μπαρλαγιάννης, Μανωλίτσης, Αποστολάκης, Κτενάς, Τσιούνης, Καταγής, Γκόλιας, Καβαλάρης, Κοκκόνης

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας(Νταλάκας):Μήτσιος, Χεμπέγια, Τσελά, Σχισμένος, Κραμπής, Γούλας, Μαλτέζος, Χούσος, Σιδηρόπουλος, Κολιός, Μπότσαρης