Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 17/10/20 και ώρα 16:30 στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο αγώνας της 2ης αγωνιστικής του Β Ομίλου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ 2020-21 ανάμεσα στον γηπεδούχο Σ.Κ Νικόπολη Πρέβεζας και τον φιλοξενούμενο Κ.Ε Φαίακα, με τους γηπεδούχους να καταθέτουν την ψυχή τους στο 4ο δεκάλεπτο και με όπλο το πάθος τους να παίρνουν τη νίκη και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 59-56.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρίσκει και τις δυο ομάδες έως το 6:49 να μην έχουν ανοίξει το σκορ στον πίνακα, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πρώτοι καλάθι για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν για το 2-4, αλλά ο Τσιτσώνης για τους γηπεδούχους με δυο εύστοχα τρίποντα διαμόρφωσε το  8-4 3:48 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Νικόπολη πήρε διαφορά 9 πόντων (14-5) με τον Τσιτσώνη να βρίσκει και άλλη μια χαριστική βολή από τα 6,75. Το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου βρίσκει την Νικόπολη να προηγείται με 16-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-8 πήραν προβάδισμα (16-17), αλλά με την Νικόπολη να κάνει το 18-17 και το ματς να έρχεται στα ίσα 19-19 5:59 πριν το τέλος του  ημιχρόνου. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο ανεβάζει τον πήχη σε 25-23, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Νικόπολη να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (29-25).

Το ίδιο σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο με τον Φαίακα να παίρνει πάλι κεφάλι στο σκορ 31-36 αλλά με την Νικόπολη να μην το βάζει κάτω και να μπαίνει μπροστά 40-38 3:04 πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 41-40. Ο Φαίακας στο τελευταίο μέρος πήρε προβάδισμα 43-49 αλλά ο Τσιτσώνης δήλωσε πάλι παρών και με νέο τρίποντο έκανε το 48-49. Με νέο τρίποντο του Αντύπα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το ματς (51-51) 3:24 πριν τη λήξη, ενώ χρειάστηκαν δυο καλάθια του Δούβλη στο τέλος για το τελικό 59-56.

Δεκάλεπτα: 16-9, 29-23, 41-40, 59-56

Α΄ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΖΕΡΒΑΣ

Β΄ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΤΣΩΛΗΣ

Σ.Κ. ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΠ.):  ΜΙΧΟΣ 4, ΤΖΙΜΑΣ, ΖΗΚΑΣ 5, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 16 , ΠΑΠΠΑΣ 4, ΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ 13, ΜΟΥΣΓΑΣ, ΠΑΠΠΑΣ Τ., ΑΝΤΥΠΑΣ 5, ΔΟΥΒΛΗΣ 12, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ.

Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑΣ (ΝΙΑΚΑΣ Β.): ΤΣΙΤΣΕΣ 15, ΚΟΝΟΦΑΓΟΣ, ΤΣΕΝΕΜΠΗΣ, ΑΛΕΞΑΚΗΣ 5, ΣΚΟΥΡΤΗΣ, ΝΙΚΟΜΑΝΗΣ, ΚΑΖΟΓΛΟΥ 7, ΒΑΜΒΑΚΟΥΣΗΣ 15, ΤΖΙΑΝΟΥΜΗΣ, ΤΣΕΝΕΜΠΗΣ, ΣΤΕΜΠΑΡΙ.

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank