Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατέκτησε η Α.Ε. Καναλακίου που επικράτησε στην έδρα της σήμερα Κυριακή 4 Δεκεμβρίου της Νίκαιας Λάρισας με 61-58 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 4 Ομίλου της Γ Εθνικής Ανδρών, παίρνοντας τον πρώτο από τους δύο κρίσιμους σερί αγώνες που έχει να δώσει.

Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δυο ομάδες να πάνε πόντο –πόντο με πολλές εναλλαγές στο σκορ για το 30-34 του ημιχρόνου.

Το Καναλάκι βελτίωσε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Πάνου που πέτυχε 16 πόντους στο σημερινό ματς πήρε προβάδισμα δυο πόντων (45-43) μπαίνοντας για πρώτη φορά μπροστά στο ματς ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Κασκάνη σε κρίσιμο σημείο και τον Ζαμπέτη να σκοράρει γκολ-φάουλ έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Θεσσαλοί επέστρεψαν αλλά εκεί μίλησε ο Κακιούζης ο οποίος ήταν κομβικός στο φινάλε κλέβοντας την μπάλα και κερδίζοντας επιθετικό και αντιαθλητικό φάουλ σε συνεχόμενες επιθέσεις που τον έστειλαν στη γραμμή των βολών για το 61-58.

Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ο Καραδήμας με 36 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική το Καναλάκι υποδέχεται πάλι στην έδρα του την Αγριά, σε ένα ματς που σίγουρα χρειάζεται η ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-34, 45-46, 61-58

Διαιτητές: Λάμπος-Μπολάνος

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): ΖΑΜΠΕΤΗΣ 9, ΠΑΝΤΑΣ, ΤΑΤΣΗΣ, ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 7(1), ΚΑΣΚΑΝΗΣ 8(2), ΧΡΗΣΤΟΥ 8(1), ΚΟΛΙΟΥΣΗΣ, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 9, ΔΑΣΚΑΛΟΣ 4, ΠΑΝΟΥ 16

Νίκαια Λάρισας (Φιλιππόπουλος): ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ 36, ΜΟΥΡΑΤΗΣ, ΚΟΥΡΑΜΑΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΙΑΜΕΤΗΣ,  ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΣ 3, ΧΑΣΙΩΤΗΣ 10(2), ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ 9(2)