Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας υποδέχτηκε σήμερα Σάββατο 4/12/2021 στις 7.30μ.μ. στο ΔΑΚ Πρέβεζας την Παραμυθιά, στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, και γνώρισε την ήττα, με την Παραμυθιά να σπάει το αήττητο σερί των γηπεδούχων και να τους αναγκάζει στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι παίχτες του Σπύρου Πολίτη μπήκαν επιθετικά στο ματς και έφτασαν γρήγορα στο 6-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα τους έκλεισαν τους διαδρόμους, πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ και με 9-0 σερί πήραν προβάδισμα 6-9, με την Νικόπολη να έχει μείνει 3 λεπτά χωρίς καλάθι. Ο Κοντογιάννης με 5 δικούς του πόντους στην συνέχεια, έδωσε μια ανάσα, με την Παραμυθιά όμως να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 11-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η Νικόπολη έφτασε στην ισοφάριση(21-21) με καλάθι του Δούβλη και πήρε και κεφάλι στο σκορ με τον Ζήκα 23-21, αλλά η Παραμυθιά με ένα σερί 8-0, τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενη +6 (23-29).

Στο 2ο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό με την Νικόπολη να κυνηγάει το σκορ και την Παραμυθιά μα διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας, που έφτασε και στους δέκα πόντους 31-41 5:00 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Κιτσαντά οι γηπεδούχοι μείωσαν 36-41, ενώ με νέο τρίποντο του Τσιτσώνη η Νικόπολη ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 4 (39-43), με την Παραμυθιά να φτάνει ξανά στο 40-48 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά μια μάχη, με τους παίχτες του Πολίτη να καταθέτουν ψυχή στο παρκέ, να μειώνουν στον πόντο 50-51 1:26 πριν τη λήξη, αλλά να γνωρίζουν τελικά την ήττα με τελικό σκορ 50-55.

Διαιτητές : Ντάγκας-Μίγδος.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 23-29, 40-48, 50-55

ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ(ΠΟΛΙΤΗΣ Σ.): ΖΗΚΑΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ, ΚΙΤΣΑΝΤΑΣ, ΖΑΛΟΚΩΣΤΑΣ, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ, ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΠΑΠΠΑΣ, ΑΝΤΥΠΑΣ, ΔΟΥΒΛΗΣ, ΚΑΛΟΓΗΡΟΣ.

ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ(ΚΡΙΚΩΝΗΣ Κ.): ΧΑΙΔΟΣ, ΨΙΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΡΙΚΩΝΗΣ, ΤΑΧΙΑΣ Π., ΚΡΑΝΗΣ, ΤΑΧΙΑΣ Α., ΤΖΙΜΑΣ, ΚΑΤΣΙΒΕΛΟΣ, ΜΠΕΛΛΟΣ, ΜΑΛΛΙΟΣ, ΚΩΣΤΑΡΑΣ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ.