Την πρωτοπόρα ομάδα των Σοφάδων αντιμετώπισε σήμερα Κυριακή 6 Νομεβρίου η Α.Ε Καναλακίου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Καναλακίου για την 5η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ Εθνικής Ανδρών.

Το Καναλάκι μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 5-0 και με καλή άμυνα ήλεγχε το παιχνίδι μέχρι το σημείο που ο Αλεξιάδης τους πλήγωσε με 5 συνεχόμενους γρήγορους πόντους για το 17-22 του ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να έχουν φορτωμένο τον Δάσκαλο με 3 φάουλ.

Η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε τελείως στο 2ο δεκάλεπτο, οι οποίοι ήταν άποντοι 3:25 πριν το ημίχρονο όταν ο Κασκάνης σκόραρε από τα 6.75 και τους Σοφάδες να έχουν μέχρι εκείνη τη στιγμή 0-11 σερί. Δυο λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 20-40 και με σερί 9-20 στην περίοδο, τέλειωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 16 πόντους (26-42).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο 3ο μέρος με το Καναλάκι να πετυχαίνει μόνο 3 πόντους και δεχόμενοι 18, για το 29-60. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικό για το τελικό 45-71.

Την επόμενη αγωνιστική το Καναλάκι αντιμετωπίζει εκτός έδρας τους Τιτάνες Παλαμά.

Διαιτητές: Μπολάνος-Παπαδόπουλος Ν.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 26-42, 29-60, 45-71

Α.Ε Καναλακίου (Βαβέτσης): ΖΑΜΠΕΤΗΣ 2, ΠΑΝΤΑΣ, ΤΑΤΣΗΣ 2, ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 9(1), ΚΑΣΚΑΝΗΣ 9(1), ΣΤΑΥΡΟΥ 2, ΧΡΗΣΤΟΥ 2, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 11, ΔΑΣΚΑΛΟΣ 2, ΠΑΝΟΥ 6(1).

Σοφάδες (Παππάς-Ρίζος): ΠΑΠΠΑΣ 8, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ 4, ΓΚΑΝΤΗΣ, ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΣ 15(5), ΜΟΥΤΑΡΕΛΟΣ 3(1), ΘΕΟΣ 13, ΔΙΚΑΡΟΣ 16, ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ 11(1) , ΖΩΙΤΣΑΚΟΣ 1.