Ο Δήμος Ακτίου Βόνιτσας σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινωνικής Μέριμνας και Ανάπτυξης του Δήμου Ακτίου Βόνιτσας και την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Δυτικής Ελλάδας,  διοργάνωσαν σήμερα 6 Οκτωβρίου 2019 και φέτος με μεγάλη επιτυχία και με πολλές συμμετοχές αθλητών και αθλητριών όλων των ηλικιών  τον 20ο Ημιμαραθώνιο «Άκτιο Δρόμο» σε μια δύσκολη αγωνιστική διαδρομή μήκους 21,098 χλμ.

Η εκκίνηση των 21χλμ έγινε από την Είσοδο του Αεροδρομίου στο Άκτιο στις 9:15 π.μ. με κατεύθυνση  προς τον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας ( δρόμος Άκτιο – Λευκάδα με μια παραλιακή παράκαμψη ), με τους αθλητές να ακολουθούν τον δρόμο Λευκάδα – Βόνιτσα και στη συνέχεια σε μια ειδυλλιακή διαδρομή πίσω από το Κάστρο της Βόνιτσας ( περιοχή Χώρα ) να καταλήγουν στην παραλία της Βόνιτσας  στο ύψος της πλατείας του Δημαρχείου Ακτίου Βόνιτσας.

Μαζί με τον Ημιμαραθώνιο Άκτιο Δρόμο πραγματοποιήθηκε και ο καθιερωμένος πλέον δρόμος των 5000 μέτρων, που περιλάμβανε το γύρω του Κάστρου, το άλσος της Σάλτινης και το πανέμορφο νησάκι της Κουκουμίτσας,  αλλά και των 1000 μέτρων για μικρά παιδιά ( κάτω των 12 ετών ).

Ενώ φέτος προστέθηκε και η διαδρομή 10χιλιομέτρων που είχε σαν αφετηρία το χωριό Άγιος Νικόλαος και ακολουθώντας την ίδια διαδρομή οι δρομείς τερμάτιζαν στην παραλία της Βόνιτσας.

Δείτε παρακάτω τους νικητές:

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (21,098 χλμ.)

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1.  ΒΑΣΙΛΗΣ ΝΙΚΟΥ 1:18:41
  2. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΙΓΕΠΙΔΗΣ 1:22:12
  3. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΡΘΕΝΗΣ 1:23:27

ΑΝΔΡΕΣ 18-30

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΥΛΟΥΚΗΣ 1:28:57
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ 1:50:53
  3. ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΜΠΙΝΤΖΟΣ 1:54:12

 ΑΝΔΡΕΣ 31-40 

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 1:28:32
  2. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΟΜΑΡΑΣ 1:29:55
  3. ΦΩΤΗΣ ΣΑΡΑΚΙΩΤΗΣ 1:32:32

ΑΝΔΡΕΣ 41-50 

  1. ΚΟΣΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ 1:24:46
  2. ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1:28:31
  3. ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ 1:30:11

ΑΝΔΡΕΣ 51-60 

  1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ 1:28:48
  2. ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΤΟΙΚΟΣ 1:31:00
  3. ΗΛΙΑΣ ΝΑΤΣΙΑΣ 1:31:36

ΑΝΔΡΕΣ 61+

  1. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ 1:31:38
  2. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΡΜΠΗΣ 1:39:46
  3. ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΔΕΡΤΖΕΠΗΣ 1:39:54

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ 

  1. ΒΙΚΥ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΑΚΗ 1:31:01
  2. ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ 1:42:52
  3. ΑΘΗΝΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ 1:43:04

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 18-30 

  1. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗ 2:06:25
  2. ΜΠΕΤΥ ΠΑΝΤΑΖΗ 2:23:30

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 31-40

  1. ΕΛΕΝΗ ΜΠΙΣΚΑ 2:08:13
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ 2:11:02
  3. ΠΑΡΙΣΕΝΙΑ ΤΣΙΚΛΕΙΔΗ 2:16:26

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 41+

  1. ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΙΩΖΟΥ 1:48:42
  2. ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ 1:52:21
  3. ΕΥΗ ΡΟΔΗ 1:53:55

ΑΓΩΝΑΣ 10 ΧΛΜ

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΜΟΠΟΥΛΟΣ 47:11
  2. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΑΓΔΗΝΕΛΗΣ 48:50
  3. ΠΑΝΟΣ ΓΚΙΟΚΑΣ 49:24

ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. ESMERALDA HOLSCHER 57:58
  2. ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΝΤΑΡΔΗ 1:06:04
  3. ΤΖΕΦΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 1:07:14

 ΑΓΩΝΑΣ 5 ΧΛΜ

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1. ΒΛΑΣΣΗΣ ΜΕΝΤΖΟΣ 17:57
  2. SYLVAIN GOBEL 18:13
  3. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. ΖΩΗ ΜΥΤΙΚΑ 25:03
  2. ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΠΑΠΟΥΤΣΗ 26:51
  3. ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗ 27:06

Την απονομή έκανε ο Πρόεδρος της Δημοτικής Ενότητας Πρέβεζας κ. Χρήστος Χασακής.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τους αγώνες, ενώ ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τις απονομές.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.