Επιστροφή στις νίκες για τον Βόλο – Τρίκαλα – Βόλος 0-1

Επιστροφή στις νίκες για τον Βόλο, ο οποίος πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη μακριά από την έδρα του, αυτή τη φορά στα Τρίκαλα. Σ΄ένα παιχνίδι το οποίο έγινε σε πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Χουάν Φεράντο ήταν αυτή που στο 21΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Μάντζη πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ταϊρη.

Στο 26΄ ο Βόλος έφτασε και πάλι κοντά στο να ανοίξει το σκορ, το σουτ όμως του Λούκας Γκαρσία αποκρούστηκε από τον Ταϊρη. Από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο οι προσπάθειες των Καπού και Τσιάρα δεν στέφθηκαν από επιτυχία, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και σε δύο περιπτώσεις στο 58΄ και στο 80΄ άγγιξε το 0-1, χωρίς όμως να το πετύχει.

Στην πρώτη περίπτωση το σουτ του Κότο το απέκρουσε ο Ταϊρης, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του ίδιου παίκτη στο 80΄. Αυτό που δεν μπόρεσαν να πετύχουν στις δύο αυτές φάσεις οι παίκτες της ομάδας της Μαγνησίας, το πέτυχαν στο 86΄ με τον Μάντζη.Στο 92΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ενγκουέμ με απευθείας κόκκινη, ωστόσο κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Ταΐρης, Γιουκαρής (81′ Ρούνεϊ), Γκόλιας, Γκότοβος, Γκουγκούδης, Καπός (70′ Τριανταφυλλάκος), Μακρίδης (70′ Σταματάκος), Πάνος, Συμελίδης, Συριόπουλος, Τσιάρας

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Πέντα, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Μάντζης (91′ Φράγκος), Καμπαγέρο, Κότο, Ουνγιαλίδης, Πίτου Γκαρσία (88′ Ενγκουέμ), Λούκας Γκαρσία (78′ Ηλιόπουλος)

Πηγή: sdna.gr