Πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων Άρτας το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Super League 2 ανάμεσα σε Καραϊσκάκη και Ξάνθη, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους φιλοξενούμενους νικητές με 0-1.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, πολύ πιο κινητική και επιθετική η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά. Στο 6’ της αναμέτρησης η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού με τον Έμπερτ με δυνατό σουτ να μην μπορεί να νικήσει τον Μπουργάνη και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πολύ κοντά στο γκολ. Στο 13′ καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη, ο Δούμτσιος κάνει ωραία σέντρα, ο Μαραθωνίτης δεν κάνει καλό σουτ μόνος και ο Ίτσο μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 27΄δεύτερο δοκάρι για την Ξάνθη με τον Καπνίδη αυτή τη φορά, με τον Μπουργάνη να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο. Στο 37′ ωραίο σουτ του Σιατραβάνη περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη και στο 58′ σουτ του Δούμτσιου από πλάγια μπλοκάρει ο Ίτσο, με τον Καραϊσκάκη να έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος και την Ξάνθη να έχει ρίξει την απόδοσή της. Στο 70’ νέο σουτ του Δερμιτζάκη με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να μπλοκάρει. Στο 77’ πέναλτι για την Ξάνθη στο μαρκάρισμα του Φαν Ίπερεν στον Σιατραβάνη με τον Έμπερτ να εκτελεί και να βρίσκει δίχτυα για το 0-1. Πιέζουν οι γηπεδούχοι για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την Ξάνθη να φεύγει με το τρίποντο από την Άρτα.

• Διαιτητής: ΚΑΔΔΑΣ (Αχαΐας)
  • Βοηθοί: ΜΠΑΛΙΑΚΑΣ (Κοζάνης) – ΤΥΡΙΑΚΙΔΗΣ (Μακεδονίας)
  • 4ος: ΠΟΥΜΑΤΖΙΔΗΣ (Πέλλας)

Καραϊσκάκης (Γιάννης Μάγγος): ΜΠΟΥΡΓΑΝΗΣ, ΘΕΟΛΟΓΟΥ, ΦΑΝ ΊΠΕΡΕΝ, ΡΟΥΜΠΑΓΚΟΥΚΑ, ΔΟΥΜΤΣΙΟΣ, ΜΑΡΑΘΩΝΙΤΗΣ(62΄ ΓΥΦΤΟΚΩΣΤΑΣ), ΠΑΠΑΝΙΚΟΥ(83’ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ), ΚΟΚΑΣ, ΚΛΙΓΓΟΠΟΥΛΟΣ(46’ ΧΑΤΖΗΔΙΜΠΑΣ), ΡΟΥΝΕΪ, ΛΟΒΡΙΤΣ(46’ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ).

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): ΊΤΣΟ, ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, ΤΕΣΙΓΙΑ(86’ ΠΟΠΟΒΙΤΣ), ΚΑΠΝΙΔΗΣ(64’ ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ), ΓΚΑΡΣΙΑ(64΄ ΠΑΝΤΕΛΙΑΔΗΣ), ΒΕΡΚΕΡ, ΣΧΡΟΕΪΕΝ(82’ ΓΟΥΟΛΤΕΡΣ), ΜΠΡΙΛΑΝΤΕ, ΣΙΑΤΡΑΒΑΝΗΣ(86’ ΤΖΟΥΡΜΑΝ), ΈΜΠΕΡΤ.