Έδειξε θέληση και πάθος η Νικόπολη και πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στην Μελίκη

Τον ΓΑΣ Μελίκης υποδέχτηκε σήμερα  Κυριακή 03/02 και ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο Σ.Κ. Νικόπολη για την 14η αγωνιστική της Γ Εθνικής  μπάσκετ και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 82-72, πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και βάζοντας ένα λιθαράκι για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι παίχτες του Παπίρη που έπαιζαν σήμερα ένα σημαντικό βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι, έδειξαν θέληση και πάθος και ενώ βρέθηκαν να χάνουν  με 13 πόντους στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου, αντέστρεψαν το εις βάρος τους σκορ και έφτασαν στην νίκη, χάνοντας όμως στο τέλος τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού αφού στη Μελίκη είχαν ηττηθεί με 12 πόντους.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι η Νικόπολη μπήκε δυνατά στο ματς και με συνεχόμενους πόντους των Κοντογιάννη, Σουλιώτη και Πελίγκου έκανε το 14-8. Η Μελίκη απάντησε με 8 συνεχόμενους πόντους του Μαυρίδη για το 20-21 του α δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και με την Νικόπολη με ατομικές προσπάθειες των Κακιούζη, Μουλά και Κοντογιάννη να μένει στο σκορ και με τον Λέφα να ευστοχεί σε τρίποντο για το 37-42 του ημιχρόνου.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ήταν καταστροφική για την Νικόπολη. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και 5:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου πήραν μια διαφορά δεκατριών πόντων (40-53). Εκεί μίλησε η ψυχή των παιχτών του Παπίρη που με πολύ καλή άμυνα και γρήγορες επιθετικές λύσεις μείωσαν τη διαφορά στους 4 (53-57), με τον Κοντογιάννη να σκοράρει για το 55-59 του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 4ο δεκάλεπτο η Νικόπολη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Με ένα σερί 7-0 έφερε το ματς στο 62-59. Με τον Κακιούζη να ευστοχεί σε τρίποντο το σκορ πήγε στο 66-61, ενώ ένα ακόμη καλάθι του Κοντογιάννη έφερε τη διαφορά στους +7 (68-61), με ένα γρήγορο σερί 13-2. Η Μελίκη προσπάθησε να πιέσει αλλά ένα έμμεσο τρίποντο του Σουλιώτη έφερε το ματς στο 73-65 3:05 πριν το τέλος, με τον Πελίγκο να καρφώνει για το 77-65 2:06 πριν το τέλος και το τελικό 82-72, να δίνει την νίκη στην ομάδα της Πρέβεζας.

Η Νικόπολη ταξιδεύει με αυτοπεποίθηση την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας στην Καλαμπάκα, μια ομάδα στα μέτρα της, που είχε μάλιστα κερδίσει εντός στον α γύρο, θέλοντας να πανηγυρίσει μια ακόμη νίκη.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Θρασυβουλίδης (Μυζίκος)

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-42, 55-59, 82-72

ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ(Παπίρης-Πολίτης): ΖΗΚΑΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 22, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ 10, ΡΕΜΠΗΣ, ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 14, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 4, ΜΗΧΟΣ, ΜΟΥΛΑΣ 19, ΒΑΒΕΤΣΗΣ, ΠΕΛΙΓΚΟΣ 11, ΔΟΥΒΛΗΣ 2.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗ(Ασλανίδης): ΛΙΟΛΙΟΣ 25, ΜΑΥΡΙΔΗΣ 25, ΜΑΓΑΛΙΟΣ, ΚΥΡΙΑΚΟΥ, ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ, ΛΑΠΑΤΟΥΡΑΣ 2, ΚΑΡΑΤΖΑΣ 3, ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΣ 3, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ 6, ΠΕΙΜΑΝΙΔΗΣ, ΛΕΦΑΣ 10, ΡΟΓΓΟΤΗΣ 2.

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank