Χορεύοντας… σάμπα, ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου

Πλατανιάς – Απόλλων Πόντου 3-1

Δείτε παρακάτω το δελτίο τύπου της ομάδας του Πλατανιά:

Τίποτα και κανείς δεν μοιάζει ικανός να σταματήσει την ομάδα μας. Χορεύοντας… σάμπα, ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Πόντου και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την ισοπαλία στη Δράμα.

Αν και σε ακόμα ένα ματς η διαιτησία έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι σε σπρώξιμο του Λουκίνα, ο Πλατανιάς παίζοντας πολύ καλό και θεαματικό ποδόσφαιρο, κατάφερε να ξεπεράσει ακόμα ένα εμπόδιο στο φετινό πρωτάθλημα, χάρη στα δύο γκολ του Μπιανκόνι και το… κερασάκι στην τούρτα από τον Μποσέτι.

Ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά και έχασε σημαντική διπλή ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό, αρχικά με την κεφαλιά του Λουκίνα και στη συνέχεια με το σουτ του Μπιανκόνι που σταμάτησε στο σώμα του πεσμένου Θεοδωρόπουλου.

Το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Μιγκέλ Μπιανκόνι με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Απόλλων Πόντου με τη… σέντρα έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Σουντουρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στο 67ο λεπτό, ο Μπιανκόνι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έπειτα από εκτέλεση έμμεσου φάουλ. Με αυτό το τέρμα ο Βραζιλιάνος επιθετικός της ομάδας μας, έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα και πέρασε στην κορυφή του σχετικού πίνακα.

Στο 78ο λεπτό ο Πλατανιάς έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από την αποβολή του Καραγκούνη, ακόμα και έτσι όμως κατάφερε στο 87ο λεπτό να φτάσει στο 3-1 με πλασέ του Μποσέτι, έπειτα από την ασίστ του Στέλιου Ποζατζίδη.

Η ταυτότητα του αγώνα

Σκόρερ: 32’, 67’ Μπιανκόνι, 87’ Μποσέτι – 33’ Σουντουρά
Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών). Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών)- Παγουρτζής (Πειραιά). 4ος διαιτητής: Βλάχος (Ανατ. Αττικής).
Κίτρινες κάρτες: Μποσέτι (56’), Καραγκούνης (59’, 78’), Στ. Ποζατζίδης (69’) – Αμαραντίδης (23’) – Σουντουρά (60’).
Κόκκινη κάρτα: Καραγκούνης (78’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ρουσσάκης, Τσαμούρης, Μάικιτς, Στ. Ποζατζίδης, Μποσέτι, Γκατσολάρι (75’ Πουρζιτίδης), Καραγκούνης, Μιγκέλ (90’ Λάζιτς), Λουκίνας (87’ Σμυρλάκης).

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Καλογέρης (82’ Δημητριάδης), Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Μπάμπης, Καλαϊτζίδης, Χασομέρης, Σουντουρά, Ολαϊτάν, Κυβελίδης.