Διψήφιο αριθμό νικών, τις 10, έφτασε ο Χολαργός στην παρθενική του συμμετοχή στην Betshop Basket League. Οι νεοφώτιστοι επιβλήθηκαν με 73-66 της Κύμης και έκαναν ένα ακόμα βήμα για την παρουσία του στα πλέι οφ της λίγκας.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλό απόγευμα του Τάλτον και Γιάνκοβιτς, με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, αλλά και τον Φιτζπάτρικ με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ! Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν 15/35 δίποντα, 12/33 τρίποντα και 7/12 βολές και ακόμα 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 μπλοκς.

Από την άλλη ο Ισίδωρος Κουτσός, είδε τον Σαγκς να έχει 18 πόντους και τον Χόρτον 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι παίκτες του είχαν 22/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Μετά από το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα για την Κύμη, ο Χολαργός έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 12-2 στο 4′. Η Κύμη μείωσε σε 12-10 όμως ένα νέο σερί 11-0 του Χολαργού τον έβαλε μπροστά στο σκορ με +13 (23-10). Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου η Κύμη μείωσε σε 23-16.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τον Τουντζιαράκη να μειώνει σε 23-20 ενώ η αντεπίθεση της Κύμης ολοκληρώθηκε στο 17′ όταν ο Χόρτον ολοκλήρωσε ένα 8-0 της ομάδας του ισοφαρίζοντας σε 34-34. Ένα τρίποντο του Φιτζπάτρικ στο 19′ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (38-35) με τον Χολαργό να έχει βραχεία κεφαλή.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Χολαργό να έχει σταθερά το προβάδισμα ενώ με δύο τρίποντα των Φιτζπάτρικ και Τάλτον ξέφυγε με 52-45 στο 26′. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά όμως οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με την Κύμη να μειώνει σε 52-47.

Δύο τρίποντα από τον Σαγκς και άλλο ένα από τον Γουίλιαμς ανέτρεψαν πλήρως την εικόνα του αγώνα με την Κύμη να προσπερνά στο 33′ με 55-56. Η αντίδραση του Χολαργού ήταν άμεση και στο 35′ ο Οκερεαφόρ με τρίποντο έκανε το 64-58. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Σαγκς μείωσε σε 69-64 όμως άμεσα ο Τάλτον με βολές έκανε το 71-64. Το παιχνίδι πήγε στη γραμμή των φάουλ με τον Χολαργό να φτάνει στην επικράτηση με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66

Πηγή: ΕΣΑΚΕ